MS: Pred 100 rokmi sa narodil predstaviteľ krajanov v zahraničí Š. B. Roman

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 17. apríla (TASR) – Pred 100 rokmi sa narodil významný predstaviteľ krajanov v zahraničí Štefan Boleslav Roman. Jeho osobnosť si pri tejto príležitosti pripomenula Matica slovenská prvým životopisným historickým dokumentom. TASR o tom informovala hovorkyňa Matice slovenskej (MS) Veronika Grznárová.


      Roman podľa matice podporoval krajanský život Slovákov a tiež bojoval za práva Slovákov a samostatnú demokratickú Slovenskú republiku. „Aj napriek pracovnému vyťaženiu sa stal dôležitým politickým hlasom Slovákov vo svete. Ako predseda Svetového kongresu Slovákov zjednotil slovenský exil v zahraničí a ovplyvňoval kanadských i amerických prezidentov v prospech vzniku samostatnej Slovenskej republiky,“ uviedol predseda Matice slovenskej Marián Gešper.


      Štefan Boleslav Roman sa narodil 17. apríla 1921 vo Veľkom Ruskom na východe Slovenska. V šestnástich rokoch emigroval so svojím bratom do Kanady. Ako presvedčený gréckokatolík dal postaviť Katedrálu Premenenia Pána v Markhame, ktorá je zväčšeninou ruskovského gréckokatolíckeho kostola. Katedrálu posvätil pápež Ján Pavol II. v roku 1984. Roman zomrel v roku 1988 v kanadskom Toronte. Je nositeľom viacerých vyznamenaní vrátane Radu Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “MS: Pred 100 rokmi sa narodil predstaviteľ krajanov v zahraničí Š. B. Roman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *