MS: Pred 100 rokmi sa narodil predstaviteľ krajanov v zahraničí Š. B. Roman

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 17. apríla (TASR) – Pred 100 rokmi sa narodil významný predstaviteľ krajanov v zahraničí Štefan Boleslav Roman. Jeho osobnosť si pri tejto príležitosti pripomenula Matica slovenská prvým životopisným historickým dokumentom. TASR o tom informovala hovorkyňa Matice slovenskej (MS) Veronika Grznárová.


      Roman podľa matice podporoval krajanský život Slovákov a tiež bojoval za práva Slovákov a samostatnú demokratickú Slovenskú republiku. „Aj napriek pracovnému vyťaženiu sa stal dôležitým politickým hlasom Slovákov vo svete. Ako predseda Svetového kongresu Slovákov zjednotil slovenský exil v zahraničí a ovplyvňoval kanadských i amerických prezidentov v prospech vzniku samostatnej Slovenskej republiky,“ uviedol predseda Matice slovenskej Marián Gešper.


      Štefan Boleslav Roman sa narodil 17. apríla 1921 vo Veľkom Ruskom na východe Slovenska. V šestnástich rokoch emigroval so svojím bratom do Kanady. Ako presvedčený gréckokatolík dal postaviť Katedrálu Premenenia Pána v Markhame, ktorá je zväčšeninou ruskovského gréckokatolíckeho kostola. Katedrálu posvätil pápež Ján Pavol II. v roku 1984. Roman zomrel v roku 1988 v kanadskom Toronte. Je nositeľom viacerých vyznamenaní vrátane Radu Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “MS: Pred 100 rokmi sa narodil predstaviteľ krajanov v zahraničí Š. B. Roman

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *