MZ SR: Ďalší proces oddlžovania nemocníc sa začne budúci rok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 16. decembra (TASR) – Proces oddlženia zdravotníckych zariadení sa opäť začne budúci rok. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, aktuálne sa pracuje na algoritme výpočtu prípadnej zľavy z istiny pohľadávok, ktoré budú predmetom oddlženia.

Za realizáciu procesu oddlženia je zodpovedná Sekcia financovania rezortu v spolupráci s ostatnými vecne príslušnými organizačnými útvarmi ministerstva zdravotníctva. Zdravotnícke zariadenie, ktoré sa do procesu prihlási, sa bude musieť zaviazať plniť podmienky dohodnuté v mandátnej zmluve. V prípade nesplnenia definovaných podmienok bude môcť minister zdravotníctva podať návrh na vyvodenie personálnej zodpovednosti, ktorého následkom môže byť odvolanie vedenia nemocnice.

„Schválením finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení v zmysle predloženého návrhu nie je dotknutá platnosť mandátnych zmlúv uzatvorených medzi MZ SR, ktoré sa zapojili do oddlženia na základe koncepcie a nie sú dotknuté práva a povinnosti zmluvných strán vyplývajúcich z mandátnych a iných zmlúv uzatvorených ku dňu schválenia finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení,“ povedala.

Všetky dokumenty naviazané na plnenie predmetných podmienok zostávajú podľa Eliášovej aj naďalej v platnosti a nemocnice majú povinnosť ich dodržiavať. Z tohto dôvodu nie sú finančnou stabilizáciou dotknuté dozorné rady. Tie boli zriadené ako podmienka koncepcie oddlženia zdravotníckych zariadení v roku 2017.

Na oddlženie nemocníc by mali ísť financie do výšky 575 miliónov eur. Do návrhu finančnej stabilizácie zo štátnych finančných aktív z dielne ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) sa môžu zapojiť všetky nemocnice, bez ohľadu na ich právnu formu či vlastníctvo.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *