MZ SR: Realizuje viaceré kroky na zlepšenie situácie so všeobecnými lekármi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 9. decembra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR realizuje viaceré kroky na zlepšenie situácie so všeobecnými lekármi a pracuje na reforme ambulantnej starostlivosti. „Znižovanie ich priemerného veku a posilnenie primárnej ambulantnej sféry je jedným z ťažiskových zámerov, ktoré sme zadefinovali aj v programovom vyhlásení vlády,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v reakcii na analýzu Najvyššieho kontrolného úradu.

Jedným z cieľov je podľa jej slov zjednodušenie otvárania ambulancií v regiónoch, predovšetkým v tých, kde je situácia kritická, čo je takisto dlhoročným problémom. „Túto problematiku riešime tiež v spolupráci so samosprávnymi krajmi,“ doplnila Eliášová.

Ďalším krokom je rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov, čo odľahčí ambulancie lekárov-špecialistov. Pokračuje takisto rozvoj Centier integrovanej zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva takisto pracuje na zlepšení pracovných podmienok pre lekárov. Obdobie pandémie taktiež ukázalo silu telemedicíny, ktorú vo veľkej miere využívajú práve všeobecní lekári. Aj v tejto oblasti sa tak otvárajú nové možnosti pre tento spôsob manažmentu pacienta.

Situácii má pomôcť aj rezidentský program. K dnešnému dňu je v rezidentskom štúdiu zaradených v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo 181 lekárov a v špecializačnom odbore pediatria 132 lekárov. „Ministerstvo zdravotníctva zároveň k dnešnému dňu eviduje 164 skončených rezidentov v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo a 35 rezidentov v špecializačnom odbore pediatria, ktorí pracujú v regiónoch po celom Slovensku,“ doplnila Eliášová.

Na Slovensku môže byť v krátkej budúcnosti ohrozená dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Dôvodom je nízky počet všeobecných lekárov pre dospelých a vysoký priemerný vek všeobecných lekárov pre deti a dorast, vyplýva z analýzy Najvyššieho kontrolného úradu SR. Ministerstvo pripomína, že nedostatok lekárov je dlhodobým problémom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *