(aktualizované) Na toto sme čakali. Ozval sa Korčok v sukni, Čaputová

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

ratislava 2. marca (TASR) – Použitie ruskej vakcíny Sputnik V nie je prejavom odvahy či dôkazom diplomatického úspechu. Je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s riaditeľkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanou Baťovou. Otvorenou otázkou podľa nej ostáva, či krok nakúpenia Sputnika nezhoršil možnosti SR zapožičať si už registrované vakcíny od európskych partnerov.


      „Týždne počúvame výzvy, aby sme s vakcínami nehrali geopolitické hry, a potom sme svedkami okázalého vítania, ktoré príchod vakcíny Sputnik V na Slovensko sprevádzalo,“ podotkla hlava štátu. Riešenie je podľa Čaputovej jednoduché, a to požiadať o registráciu vakcíny Európsku liekovú agentúru. ŠÚKL by sa tiež mala doručiť dokumentácie k vakcíne.


      „Samozrejme, záchrana životov je nad akékoľvek politické spory a argumenty. Ale aj kroky vo výnimočnej situácii sa dajú robiť spôsobom, ktorý nerozbíja vládnu koalíciu, neponižuje názorových oponentov, nespochybňuje dôveru ľudí v očkovanie a nevnáša do spoločnosti ďalší konflikt,“ povedala prezidentka.


      Riaditeľka ŠÚKL na stretnutí skonštatovala, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou Sputnik V považuje za veľmi rizikové. Ústavu doposiaľ nebola doručená výrobná dokumentácia nevyhnutná na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny. Nie je to bežná situácia, v histórii inštitúcie ide o precedens, tvrdí Baťová.


      „Som za ochranu životov všetkými dostupnými a bezpečnými vakcínami. Som za korektný prístup k ľuďom, politickým partnerom aj partnerom v medzinárodných spoločenstvách,“ hovorí Čaputová. Bude rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa Sputnikom dajú zaočkovať. K masívnemu použitiu tejto vakcíny však prezidentka vyzývať nebude. Dôvodom je, že neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť.


      Hlava štátu pripomína, že zodpovednosť za neželané účinky Sputnika sa povolením ministra zdravotníctva prenáša na ošetrujúcich lekárov. „V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ poznamenala.


      Očkovanie je podľa prezidentky cestou k normálnemu životu. Dôveru v očkovanie však nezvýši ponuka jednej neregistrovanej vakcíny pre určitú skupinu ľudí. „Dôveru môže zvýšiť len jasný a odborne pripravený očkovací plán, zrozumiteľný systém prihlasovania na očkovanie, jednotný systém náhradníkov a ponuka bezpečných vakcín,“ uviedla Čaputová.


      Premiér v pondelok (1. 3.) na košickom letisku oznámil nákup dvoch milión ruských vakcín Sputnik V. Zároveň bola dovezená prvá dodávka. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Nákup vyvolal pnutie v koalícii.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
5 thoughts on “(aktualizované) Na toto sme čakali. Ozval sa Korčok v sukni, Čaputová

 • 2. marca 2021 at 18:01
  Permalink

  Stáť dve hodiny v daždi, vetre, mraze v dvadsať/?/ metrových radoch na celoplošné testovanie nespoľahlivými antigénovými testami to je podľa Čaputovej asi „štandard bezpečnosti pre ľudí“; pretože to vôbec nekomentovala, neriešila, bola tíško, tichúčko; akoby ani nebola prezidentkou SR.
  Presne tak: Korčok v sukni= MADE IN USA.

  Reply
 • 2. marca 2021 at 18:39
  Permalink

  Povedať v priebehu niekoľkých minút toľko nezmyslov, to už tradične dokáže len ústavný činiteľ Slovenskej republiky. Pán Gašparovič mal pravdu, že na jeho neškodné brepty budeme ešte spomínať so smútkom.

  Reply
 • 2. marca 2021 at 19:11
  Permalink

  Že tá naša „smetisková US Soroš excelencia “ radšej nedrží tú sprostú papuľu. Alebo si pán Leško rieši svoje rusofóbne komplexy, alebo si pani správkyňa tejto US gubernie potrebuje pustiť ventil ?

  Reply
 • 3. marca 2021 at 9:19
  Permalink

  Doterajšie kroky vlády vo výnimočnej situácii, ktoré sú protiústavné, ju nezaujímali.
  Odrazu dobehol za ňu pánko spoza ostnatého plota a vydal príkazy.
  „Vážená“, my nepotrebujeme žiadnu autoritu, ktorá by tieto vakcíny garantovala. My jej veríme! Vaša „Pfi cer“ vakcína môže mať aj tisíc garantovaných autorít dobre zaplatených pharma biznisom, aj tak jej nebudeme veriť. Darmo ste už do toho zatiahli aj komediantov.
  A pokiaľ ide o tú Vašu hybridnú vojnu. My v nej nestojíme na Vašej strane. Až na pár šialencov, ste v tom ako „sám vojak v poli“.

  Reply
 • 3. marca 2021 at 11:54
  Permalink

  Americká princezná „von Skládka“ proste musí povedať, to čo jej nakážu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *