Najdôležitejšie udalosti týždňa

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


11. týždeň 2021

Nekonečná vládna kríza

Posledné dni nešťastného vládnutia Matovičovej štvorkoalície sú vyvrcholením niekoľkomesačných neustálych hádok a konfliktov. Mentálna nevyspelosť niektorých jej členov sa ukazuje ako najväčšia prekážka v napĺňaní vládneho programu a jej ďalšieho pôsobenia. Napriek pôvodným očakávaniam strán SaS a  Za ľudí, že Igor Matovič v pozícii premiéra SR zmení svoju doterajšiu opozičnú rétoriku, sa úroveň politickej kultúry dostala hlboko pod úroveň aj tých najkontroverznejších a najskorumpovanejších vládnucich režimov súčasného sveta. Toto nelichotivé hodnotenie si všímajú nielen občania tohto štátu, ale aj zahraničie. Na dennodennej báze sme svedkami politických, odborných a morálnych zlyhaní predovšetkým v boji s pandémiou Covid-19. Osobné egá premiéra Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka priviedli Slovensko do totálneho celospoločenského rozvratu, ktorého dôsledkom sa stal postupný rozklad právneho štátu. Pasívny postoj ostatných koaličných partnerov v snahe zvrátiť nepriaznivú situáciu je spôsobený nielen údajnou hrozbou návratu Róberta Fica a Petra Pellegriniho k moci, ale aj neochota opustiť svoje lukratívne posty v prospech celej spoločnosti. Napriek pôvodne zažehnanej koaličnej kríze, premiér Igor Matovič svojím vyjadrením opätovne dostal svojich marginálnych koaličných partnerov (SaS, Za ľudí) do nepríjemnej situácie. Do kedy bude Richard Sulík spolu s pyšnou princeznou Veronikou Remišovou ochotný v mene slušnej politiky neustále znášať ponižovanie a osočovanie zo strany pána premiéra? Všetko má však svoje hranice. Rozhodujúce bude pondelkové vyjadrenie predsedu SaS. V hre je niekoľko scenárov. Okrem rozsiahlejšej rekonštrukcie vlády, menšinovej koalície, sú v hre aj predčasné voľby, čo potvrdil aj politológ Ján Baránek podľa ktorého túto možnosť pripúšťa približne 110 poslancov Národnej rady. V prípade skrátenia volebného obdobia je viac ako jasné, že väčšina členov súčasných vládnych strán ostane mimo politického diania. Úlohou novej vlády bude preto prinavrátiť spať naštrbenú dôveru ľudí, ktorí v dôsledku Matovičovej facebookovej politiky vypovedali poslušnosť tomuto štátu. 

Zadržanie šéfa SIS Vladimíra Pčolinského

Zadržaním riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského Národnou kriminálnou agentúrou sa naštrbili vnútrokoaličné vzťahy medzi OĽaNO a SME RODINA. Napriek tomu, že jeho obvinenie stojí a padá na výpovedi tzv. kajúcnikov, sa Slovenská republika týmto spôsobom stáva v zahraničí nedôveryhodným partnerom. Každý jeden súdny človek si dozaista kladie otázku, aké osobnostné a morálne predpoklady spĺňajú ostatní súčasní vládni nominanti pôsobiaci vo vysokých funkciách bezpečnostných zložiek nášho štátu? Aj v tomto prípade sa jasne ukázalo, že pôvodne deklarované sľuby o očiste našej spoločnosti boli len obyčajným nástrojom predvolebnej kampane. 

Čo by mal Sulík urobiť, aby sa zbavil Matoviča?

Richard Sulík sa dostal do bezvýchodiskovej situácie. Jeho pôvodne deklarovaná požiadavka o výmene premiéra Igora Matoviča ostala nevyslyšaná. Veľmi dobre si uvedomuje, že jeho pozícia na ministerstve hospodárstva je dlhodobo neudržateľná. Osobná vzájomná nevraživosť s Igorom Matovičom nedovoľuje pokračovanie súčasnej štvorkoalície v pôvodnom zložení. V prípade jej zachovania mu neostáva nič iné ako presvedčiť poslanecký klub OĽaNO, aby okrem demisie ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho, trval aj na nominácii nového predsedu vlády. Netreba si však robiť žiadne ilúzie. Podobne ako väčšina slovenskej verejnosti aj predseda SaS veľmi dobre vie, že servilita týchto poslancov voči Igorovi Matovičovi je viac ako tragikomická. Preto jediným východiskom z tejto situácie sa zdá byť len vypísanie predčasných volieb. 

Autor: Matej Mindár

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *