Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

15. týždeň 2021

Spanilá jazda Igora Matoviča do Moskvy

Kauza Sputnik má svoje pokračovanie. Po neúspešnej registrácii ruskej vakcíny sa bývalý predseda vlády a súčasný minister financií Igor Matovič snaží pred slovenskou verejnosťou zachrániť posledné zvyšky svojej „reputácie“. Na základe posledných udalostí zisťujeme, že spolu s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim zlyhal na plnej čiare. Ich nekompetentný štýl vládnutia má dodnes svoje následky v podobe tisícok zbytočných úmrtí na ochorenie Covid-19. Totálne spackaná očkovacia stratégia podľa najnovších správ si vyberá svoju daň aj v podobe údajného neplnenia zmluvných požiadaviek Slovenska voči ruskej strane pri distribúcii a manipulácii vakcíny Sputnik V. Detinské výhovorky ministra financií, že „proamerická“ časť politického spektra sabotovala očkovanie touto vakcínou „prorusky“ zmýšľajúcich občanov, už viac neobstojí. Jedným z argumentov ruskej strany pre vrátenie Sputnika je, že Štátny ústav na kontrolu liečiv prenechal jeho klinické testovanie necertifikovanému laboratóriu. Politickú a morálnu zodpovedať nesie v tomto smere predovšetkým strana OĽaNO. Bývalý minister zdravotníctva mal urobiť všetky potrebné kroky na zabezpečenie potrených úkonov pri jej distribúcii. Neobstojí preto argument Igora Matoviča, že za predčasné ukončenie zmluvy môžu jeho neprajníci. Jeho cesta do Moskvy nebola nič iné ako nechutné marketingové  divadlo. Smiešne je aj jeho spoločné video s Viktorom Orbánom v ktorom tvrdí, že maďarská strana otestuje vakcínu vo svojom certifikovanom laboratóriu. Týmto spôsobom má akože zachrániť dobré meno Slovenska pred Ruskou federáciou. Pravda však môže byť úplne iná. Jedno je však isté. Starý „dobrý“ Matovič je späť. Svoje totálne zlyhania zas a znova zvaľuje na odborníkov a „neposlušnú“ verejnosť. Do kedy jeho excesy mieňa ešte trpieť jeho koaliční partneri? 

Milan Krajniak späť vo vláde

Nevymenovaním Jozefa Hlinku (SME RODINA) za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny sa otvorila diskusia o výmene ministerstiev s hnutím OĽaNO.  Hlavným dôvodom jeho nevymenovania bola jeho neodbornosť s nulovými skúsenosťami v sociálnej oblasti. Jediným kritériom jeho pôvodnej nominácie tak bola len skutočnosť, že ako vládny poslanec musel prenechať svoj post odvolanému ministrovi Krajniakovi. Týmto  spôsobom SME RODINA odhalilo svoje personálne limity. Ako vládna strana nedokáže na dôležité posty v štáte nominovať odborne zdané osobnosti. Preto návrat Milana Krajniaka späť do pozície ministra práce bol viac ako nutnosťou.  

Poučenie z krízového vývoja

Nedávno skončená koaličná kríza sa stala akýmisi mementom pre budúce vládne zoskupenia. Na základe nedávnych skúseností z neodborného a zbabraného vládnutia sa členom ktorejkoľvek novej vlády už nesmie stať človek s porušenou mentálnou výbavou a pochybnou náboženskou orientáciou, pri ktorej jediným kritériom pri obsadzovaní dôležitých funkcií je príslušnosť k určitej cirkvi. Exminister zdravotníctva Marek Krajči svojimi personálnymi rozhodnutiami spôsobil súčasnú nepriaznivú epidemiologickú  situáciu. Pri manažovaní pandémie tak nastal totálny chaos v podobe tisícok zbytočných úmrtí. Osoba Igora Matoviča zase spôsobila nefunkčnosť vlády prijímať dôležité rozhodnutia. Úlohou relevantných politikov je preto štandardizovať politickú scénu na Slovensku a presvedčiť občanov, aby svoju dôveru vkladali do rúk normálnych politických strán s jasnou štruktúrou a jasným hodnotným nadstavením. Úlohou politických strán nie je škandalizácia a kriminalizácia verejného priestoru a svojich politických oponentov bez štipky akejkoľvek zodpovednosti, ale vytvárať normálnu a pokojnú atmosféru s jasnými a čitateľnými politickými postojmi a rozhodnutiami. 

Autor: Matej Mindár

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *