Nemecko: CDU si nového lídra zvolí v januári na virtuálnom zjazde

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Berlín 14. decembra (TASR) – Nemecká Kresťanskodemokratická únia (CDU) si nového predsedu zvolí 16. januára 2021 počas virtuálneho zjazdu, informovala v pondelok agentúra DPA.

Vedenie strany sa na pondelkovom zasadnutí rozhodlo, že voľba nového predsedu sa uskutoční prostredníctvom internetového i poštového hlasovania. Zjazd s účasťou 1001 delegátov by sa mal začať 15. januára.

Kandidátmi na post lídra CDU sú premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet, bývalý šéf frakcie CDU v Spolkovom sneme Friedrich Merz a predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen.

Zjazd sa mal pôvodne konať 4. decembra v Stuttgarte. CDU však v októbri oznámila, že zjazd sa z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 prekladá na január.

Úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová bola na čele CDU v rokoch 2000-18, keď ju na poste predsedníčky nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová. Tá však vo februári ohlásila, že odstupuje z tohto postu, ako aj z pozície líderky strany pre parlamentné voľby v septembri 2021.

Kancelárka Merkelová v októbri 2018 avizovala, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *