Nemecko: Lídrom Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Berlín 16. januára (TASR) – Kresťanskodemokratická únia (CDU) si v sobotu na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý je spojencom kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom agentúra AFP.


      Laschet (59) v druhom kole hlasovania porazil bývalého šéfa poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedricha Merza. Laschet získal 521 hlasov, jeho súper 466.


      Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, vypadol z hry po prvom kole hlasovania.


      Oficiálne bude Laschet potvrdený za lídra 22. januára. Môže sa tak uchádzať o kandidatúru na post kancelára.


      Kancelárka Angela Merkelová ešte v piatok vyzvala svojich konzervatívnych kresťanských demokratov, aby zostali centristickou stranou, čím naznačila odmietnutie jej dlhoročného rivala Friedricha Merza.


      Merz v kampani sľuboval posun strany doprava, zatiaľ čo sa očakáva, že Laschet bude pokračovať v Merkelovej umiernenom centristickom kurze.


      Úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová bola na čele CDU v rokoch 2000-18, keď ju na poste predsedníčky nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová. Tá však ohlásila, že odstupuje z tohto postu, ako aj z pozície líderky strany pre parlamentné voľby v septembri 2021.


      Kancelárka Merkelová v októbri 2018 avizovala, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

Profil:

Armin Laschet sa narodil 18. februára 1961 v Aachene ako najstaršie zo štyroch detí. Po absolvovaní gymnázia v rodnom meste začal v roku 1981 študovať právo a politické vedy, najskôr v Mníchove a neskôr v Bonne. Štúdiá ukončil v roku 1987, ale vzápätí si rozšíril vzdelanie aj o žurnalistiku.


      Už počas vysokoškolských štúdií začal v roku 1987 pôsobiť v jednom z mníchovských súkromných rádií. Po roku prešiel ako slobodný novinár do bavorského rozhlasu a televízie. Zároveň pracoval ako vedecký poradca vtedajšej predsedníčky Bundestagu (Spolkového snemu) Rity Süssmuthovej. 


      Politickú kariéru začal Armin Laschet už ako 18-ročný, keď v roku 1979 vstúpil do CDU. V Bundestagu zasadol prvýkrát po parlamentných voľbách, ktoré sa konali v roku 1994. O päť rokov neskôr, v roku 1999, bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu (EP), členom ktorého bol do roku 2005. Venoval sa najmä zahraničnej a bezpečnostnej politike, ale aj rozpočtovej politike.


      Krajinským ministrom v Severnom Porýní-Vestfálsku sa stal 24. júna 2005. Viedol ministerstvo detí, rodiny a integrácie. Armin Laschet bol prvým krajinským ministrom pre integráciu v Nemecku. Od 27. júna 2017 stojí na čele Severného Porýnia-Vestfálska, čo do počtu obyvateľov najväčšej spolkovej krajiny. Vedie čierno-žltú krajinskú vládu zloženú z kresťanských demokratov a liberálov z FDP. 


      Armin Laschet je zástancom kontinuity politiky kancelárky Angely Merkelovej, ktorá sa v septembrových parlamentných voľbách už nebude, po 16 rokoch v úrade, uchádzať o tento post.


      Keď bude 22. januára oficiálne potvrdený za nového predsedu CDU, môže sa uchádzať o kandidatúru na post spolkového kancelára. Angela Merkelová už vyhlásila, že Laschet „má na to“, aby bol kancelárom.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *