Nemecko musí vysvetliť EÚ, prečo zavrelo hranice pre Čechov, Slovákov a Tirolsko

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR/AP

Brusel 23. februára (TASR) – Nemecko sa ocitlo pod tlakom Európskej komisie (EK), ktorá v oficiálnom liste žiada vysvetlenie ohľadom zákazu vstupu pre osoby prichádzajúce z Českej republiky, Slovenska a rakúskeho štátu Tirolsko. Uviedla to v utorok tlačová agentúra DPA.

Komisia v liste zaslanom v pondelok nemeckému veľvyslancovi pri EÚ Michaelovi Claussovi upozornila, že opatrenia prijaté Nemeckom sú „neprimerané a neopodstatnené“. „Veríme, že cieľ, ktorý Nemecko oprávnene sleduje – ochrana verejného zdravia počas pandémie -, by sa dal dosiahnuť aj menej reštriktívnymi opatreniami,“ uvádza sa v dokumente exekutívy EÚ.

Nemecko má k dispozícii desať dní na zaslanie odpovede do Bruselu. DPA upozornila, že tento spor by teoreticky mohol viesť až k súdnemu konaniu eurokomisie proti Nemecku.

Podobné listy – s odkazom na neprimeranosť prijatých opatrení na národných hraniciach – eurokomisia zaslala aj Belgicku, Dánsku, Fínsku, Maďarsku a Švédsku.

Na žiadosť EK bola táto záležitosť zaradená do debát ministrov pre európske záležitosti, ktorí v utorok vo formáte Rady EÚ pre všeobecné záležitosti rokujú prostredníctvom videokonferencie.

Komisia vo svojich usmerneniach pre členské krajiny neodporúčala zatváranie hraníc a upozornila na dôležitosť zachovania voľného pohybu osôb a tovarov – a členské krajiny sa začiatkom februára rovnako dohodli na tom, že obmedzenia na hraniciach nesmú ohroziť medzinárodnú prepravu.

Nemecká vláda od 14. februára zaradila Českú republiku, Slovensko a Tirolsko na zoznam krajín s výskytom nebezpečných mutácií koronavírusu, čo v praxi znamená zákaz vstupu väčšiny ľudí z týchto krajín a regiónov na územie Nemecka. Výnimku majú vodiči nákladných vozidiel, ktorí sa však musia preukázať negatívnym testom na COVID-19. Opatrenia nemeckej strany viedli k chaosu na cestných komunikáciách v pohraničí, najmä na českých diaľniciach.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Nemecko musí vysvetliť EÚ, prečo zavrelo hranice pre Čechov, Slovákov a Tirolsko

  • 23. februára 2021 at 14:28
    Permalink

    Europoslanec Martin Šimečka /PS/ to nazýva „európska súdržnosť “ .

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *