Nemecko: Súdy potvrdili zákazy protestov proti pandemickým opatreniam

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Berlín 5. decembra (TASR) – Nemecký Spolkový ústavný súd potvrdil v sobotu zákaz demonštrácie v meste Brémy na severe krajiny, ktorú plánovali odporcovia pandemických opatrení zameraných na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters.
      Nižšie súdy už zamietli udelenie povolenia na protest, ktorý pripravovala skupina Querdenken (Nekonvenčné myslenie) v centre Brém na sobotňajšie popoludnie za odhadovanej účasti 20.000 demonštrantov.
      Súd v Mannheime medzitým potvrdil zákaz ďalších demonštrácií zmienenej skupiny, nahlásených na rovnaký deň v tomto meste na juhozápade Nemecka, uviedla agentúra DPA. Podľa verdiktu existujú „vážne pochybnosti“, že organizátori splnia vopred dohodnuté obmedzenia, išlo by teda o ohrozenie verejnosti.
      Minulý mesiac nemecká polícia použila vodné delo a slzotvorný plyn v snahe rozohnať tisíce protestujúcich v Berlíne, rozhnevaných reštriktívnymi opatreniami.
      Hoci väčšina Nemcov podľa prieskumov akceptuje najnovší čiastočný lockdown, vyhlásený s cieľom spomaliť druhú vlnu šírenia koronavírusu, kritici tvrdia, že prijaté opatrenia ohrozujú občianske práva občanov, približuje Reuters.
      Šéf nemeckého úradu verejného zdravotníctva vo štvrtok povedal, že úspechy krajiny pri boji proti prvej vlne pandémie v marci a apríli viedli mnohých ľudí k tomu, že pochybujú o závažnosti tohto vírusu či dokonca jeho existencii.
      Podľa prezidenta Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothara Wielera to znamená, že mnohí teraz dostatočne nedodržiavajú tzv. sociálny odstup a karanténne nariadenia, čo vedie k vysokým úrovniam infikovaných, aké v súčasnosti Nemecko zaznamenáva.
      Hoci denne hlásené počty nových prípadov už nestúpajú tak prudko ako predtým, ustálili sa na vysokej úrovni a Nemecko túto stredu oznámilo najvyššiu dennú bilanciu od začiatku pandémie.
      V sobotu sa počet potvrdených infekcií v krajine zvýšil o 23.318 na celkových 1.153.556, ako ukazujú údaje RKI, zatiaľ čo počet úmrtí stúpol o 483 na 18.517.
      Nemecká kancelárka Angela Merkelová a predsedovia vlád 16 spolkových krajín sa v stredu dohodli na predĺžení čiastočného lockdownu do 10. januára. Počas tohto obdobia sú v krajine zatvorené reštaurácie, hotely, múzeá, divadlá či voľnočasové zariadenia a súkromné stretnutia sú obmedzené na päť ľudí z dvoch domácností.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *