Nemecko zablokovalo predaj technologickej firmy čínskej obrannej spoločnosti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Berlín 4. decembra (TASR) – Nemecká vláda zabránila čínskej vojenskej obrannej firme kúpiť nemeckú spoločnosť, ktorá sa špecializuje na satelitné a rádiové technológie vrátane 5G. Dôvodom sú národné a bezpečnostné riziká. Informovali o tom nemecké médiá.

Spoločnosť IMST so sídlom v štáte Severné Porýnie-Vestfálsko je akvizičným cieľom firmy Addsino, dcérskej spoločnosti čínskej štátnej obrannej skupiny China Aerospace Science and Industry Corporation, ktorá vyrába vojenské komunikačné systémy, uviedla nemecká agentúra DPA s odvolaním sa na vládny dokument.

Ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že kabinet kancelárky Angely Merkelovej v stredu (2. 12.) schválil zablokovanie akvizície firmou zo zahraničia, konkrétne mená spoločností však neuviedlo.

„Kritériom na preskúmanie je vždy hrozba, ktorú predstavuje konkrétna akvizícia pre verejný poriadok alebo bezpečnosť Nemecka,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Po náraste akvizícií nemeckých firiem čínskymi spoločnosťami, ktoré využívajú nemecké know-how, sa Merkelovej vláda snaží sprísniť dohľad nad prevzatím strategických firiem spoločnosťou z krajín mimo Európskej únie (EÚ).

Vláda v Berlíne môže v súčasnosti kontrolovať nákup podielov na úrovni 25 % a viac, ale už má pripravený návrh zákona, ktorý túto hranicu posunie na 10 %.
DPA s odvolaním sa na vládny dokument o zablokovaní najnovšieho pokusu o akvizíciu uviedla, že predstavovala „skutočné a vážne riziká“.

Spoločnosť IMST vyvinula kľúčový komponent pre satelit na pozorovanie Zeme TerraSAR-X, ktorého údaje využíva nemecké ministerstvo obrany na výrobu trojrozmerných modelov používaných na simuláciu, alebo v zbraňových systémoch.

„Bez zákazu by tieto poznatky prúdili do Číny a prispievali by k jej výzbroji,“ uvádza sa v dokumente.

IMST sa podieľa tiež na vývoji technológií 5G a Berlín by ju nepovažoval za spoľahlivého partnera, ak by sa dostala pod kontrolu čínskej obrannej spoločnosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *