Nemecko zablokovalo predaj technologickej firmy čínskej obrannej spoločnosti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Berlín 4. decembra (TASR) – Nemecká vláda zabránila čínskej vojenskej obrannej firme kúpiť nemeckú spoločnosť, ktorá sa špecializuje na satelitné a rádiové technológie vrátane 5G. Dôvodom sú národné a bezpečnostné riziká. Informovali o tom nemecké médiá.

Spoločnosť IMST so sídlom v štáte Severné Porýnie-Vestfálsko je akvizičným cieľom firmy Addsino, dcérskej spoločnosti čínskej štátnej obrannej skupiny China Aerospace Science and Industry Corporation, ktorá vyrába vojenské komunikačné systémy, uviedla nemecká agentúra DPA s odvolaním sa na vládny dokument.

Ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že kabinet kancelárky Angely Merkelovej v stredu (2. 12.) schválil zablokovanie akvizície firmou zo zahraničia, konkrétne mená spoločností však neuviedlo.

„Kritériom na preskúmanie je vždy hrozba, ktorú predstavuje konkrétna akvizícia pre verejný poriadok alebo bezpečnosť Nemecka,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Po náraste akvizícií nemeckých firiem čínskymi spoločnosťami, ktoré využívajú nemecké know-how, sa Merkelovej vláda snaží sprísniť dohľad nad prevzatím strategických firiem spoločnosťou z krajín mimo Európskej únie (EÚ).

Vláda v Berlíne môže v súčasnosti kontrolovať nákup podielov na úrovni 25 % a viac, ale už má pripravený návrh zákona, ktorý túto hranicu posunie na 10 %.
DPA s odvolaním sa na vládny dokument o zablokovaní najnovšieho pokusu o akvizíciu uviedla, že predstavovala „skutočné a vážne riziká“.

Spoločnosť IMST vyvinula kľúčový komponent pre satelit na pozorovanie Zeme TerraSAR-X, ktorého údaje využíva nemecké ministerstvo obrany na výrobu trojrozmerných modelov používaných na simuláciu, alebo v zbraňových systémoch.

„Bez zákazu by tieto poznatky prúdili do Číny a prispievali by k jej výzbroji,“ uvádza sa v dokumente.

IMST sa podieľa tiež na vývoji technológií 5G a Berlín by ju nepovažoval za spoľahlivého partnera, ak by sa dostala pod kontrolu čínskej obrannej spoločnosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *