Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Tisíce ľudí na proteste proti pandemickým opatreniam porušili pravidlá

      Stuttgart 3. apríla (TASR) – Tisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu na protestoch proti pandemickým opatreniam v nemeckom meste Stuttgart v spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko. Väčšina účastníkov podľa polície nedodržiava pravidlá týkajúce sa odstupu a nosenia rúšok. Informovala o tom agentúra DPA.


      Polícia na Twitteri vyzvala protestujúcich, aby sa riadili protipandemickými odporúčaniami. Na monitorovanie priebehu zhruba desiatich protestov nasadili vrtuľníky a stovky policajtov. „Vidím, že (len) 20 ľudí má rúška a sú to policajti,“ uviedol hovorca polície Stefan Keilbach. Dodal, že došlo k množstvu porušení nariadení. „Sledujeme tisíce porušení pravidiel – teraz je voči nim pomerne ťažké konkrétne zakročiť. Porušenia budú zdokumentované a budeme sa nimi zaoberať,“ povedal.


      Predstavitelia mesta uviedli, že podujatia zrušia, ak ľudia nebudú dodržiavať hygienické pravidlá. Hovorca Stuttgartu Sven Matis dodal, že situáciu pozorne monitorujú.


      O 16.00 h sa vo festivalovom areáli Cannstatter Wasen pri brehu rieky Neckar začalo plánované zhromaždenie príslušníkov hnutia Querdenken, ktorého členmi sú popierači koronavírusu, krajná pravica a ľudia odmietajúci očkovanie proti COVID-19. Pôvodne sa očakávala účasť 2500 ľudí, no organizátori uviedli, že na mieste je 6000 osôb. Polícia hovorí o najmenej 3500 účastníkoch. Hnutie Querdenken je monitorované Krajinským úradom na ochranu ústavy v Bádensku-Württembersku.


      Polícia okolo obeda skontrolovala 20 ľudí, ktorí patria údajne k rockerskej scéne a zaistila pyrotechniku, kukly či vystužené rukavice. Ľahké zranenia utrpela pritom jedna policajtka. O niečo neskôr bol hodený ďalší pyrotechnický predmet v protestnom sprievode, no k zraneniam nedošlo. Polícia má k dispozícii video, podľa ktorého jeden z demonštrantov zjavne zbil novinára. Vyšetrovanie tohto incidentu prebieha, uviedla polícia.


      Protestný pochod odporcov pandemických opatrení sa pokúsili zablokovať protidemonštranti, ktorí s bicyklami stáli či sedeli na ceste. Polícia ich vyzvala, aby uvoľnili cestu a neskôr zhromaždenie rozpustila.

Počas nepokojov utrpelo zranenia 27 policajtov

      Belfast 3. apríla (TASR) – Dokopy 27 policajtov utrpelo zranenia počas demonštrácií v Severnom Írsku, ktoré cez veľkonočné sviatky vyústili do nepokojov. Protesty zorganizovali takzvaní lojalisti, ktorí podporujú zotrvanie Severného Írska ako súčasť Spojeného kráľovstva, informovala v sobotu agentúra DPA.


      Podľa Polície Severného Írska (PSNI) 15 policajtov utrpelo zranenia počas piatkových výtržností v meste Belfast a 12 v meste Londonderry. Policajti v súvislosti s nepokojmi zadržali osem osôb vrátane dvoch chlapcov vo veku 13 a 14 rokov.


      V Belfaste vyšlo do ulíc približne 300 ľudí, uviedol veliteľ miestnej polície, hlavný inšpektor Simon Walls. Zároveň vyzval ľudí s vplyvom v miestnej komunite lojalistov, aby sa pokúsili odradiť mladých ľudí od násilných činov.


      Probritská Demokratická unionistická strana (DUP) piatkové násilie odsúdila. Zároveň spolu s inými probritskými stranami vyzvala šéfa severoírskej polície Simona Byrnea, aby odstúpil, pretože stratil dôveru ich voličov.


      Nepokoje sa začali v piatok večer po 20.00 h miestneho času (21.00 h SELČ), keď výtržníci začali do policajtov hádzať zápalné fľaše, tehly a ďalšie predmety. Polícia uzavrela viacero ulíc v meste a vodičom odporučila, aby použili alternatívne trasy.


      Lojalisti sú podľa DPA nespokojní s pobrexitovou dohodou medzi Britániou a Európskou úniou, ktorá podľa nich vytvorila prekážky medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.


      Kľúčovou súčasťou pobrexitovej dohody Británie a EÚ boli otvorené hranice medzi Severným Írskom a členskou krajinou EÚ Írskom. To však znamená, že tovar z Británie môže byť v Severnom Írsku podrobený osobitným kontrolám, ak existuje riziko, že môže byť následne prepravený do EÚ cez zmieňované otvorené hranice

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *