Netanjahu: Medzinárodný trestný súd je „politický orgán“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Jeruzalem 5. februára (TASR) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v piatok Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu za „politický orgán“. Jeho vyjadrenie zaznelo krátko po tom, čo ICC oznámil, že má jurisdikciu nad situáciou na okupovaných palestínskych územiach.


      „Tribunál opäť dokázal, že je politickým orgánom, a nie súdnou inštitúciou,“ uviedol podľa agentúry AFP Netanjahu vo vyhlásení a dodal, že rozhodnutie podkopáva „právo demokracií na obranu proti terorizmu“.


      „Vážne obavy“ z rozhodnutia ICC vyjadrili aj Spojené štáty. „Vždy sme zastávali názor, že jurisdikcia tohto súdu by mala byť vyhradená pre krajiny, ktoré s tým súhlasia alebo sú nahlásené Bezpečnostnou radou OSN,“ reagoval hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.


      Palestínčania rozhodnutie privítali. „Toto rozhodnutie je víťazstvom pre spravodlivosť a ľudskosť, pre hodnoty pravdy, spravodlivosti a slobody a pre krv obetí a ich rodín,“ uviedol palestínsky premiér Muhammad Ištaja.


      Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v piatok oznámil, že rozširuje svoju jurisdikciu na palestínske územia okupované Izraelom od vojny na Blízkom východe v roku 1967. Podľa agentúry AP sa tak zrejme hlavnej prokurátorke ICC Fatou Bensoudovej uvoľňuje cesta k začatiu vyšetrovania vojnových zločinov izraelskej armády.


      Bensoudová v roku 2019 uviedla, že existuje „rozumný základ“ na otvorenie vyšetrovania vojnových zločinov izraelskej armády v pásme Gazy, ako aj vyšetrovania izraelských osídľovacích aktivít na západnom brehu Jordánu. Súd však najprv požiadala, aby stanovil teritoriálnu jurisdikciu.


      Palestínčania, ktorí sa k ICC pripojili v roku 2015, tlačili na začatie vyšetrovania. Izrael, ktorý nie je členom ICC, odmietol jeho jurisdikciu na svojom území.


      Palestínčania požiadali súd, aby sa zaoberal izraelskými krokmi počas vojny proti palestínskym militantom v pásme Gazy v roku 2014, ako aj výstavbou izraelských osád v okupovanom Predjordánsku a v anektovanom východnom Jeruzaleme.


      Medzinárodné spoločenstvo všeobecne považuje osady za nezákonné podľa medzinárodného práva, dodala AP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *