Za siedmymi horami, za siedmimi dolinami, konkrétne na Podunajskej nížine, v najteplejšej a zároveň najsuchšej oblasti Slovenska nastal pred štvrťstoročím vek kapitalizmu širokých ramien, dlhých nožov a expertov na požiarnu ochranu presviedčajúcich majiteľov trafík, že bez ich nezištnej pomoci len a len za 1000 Kčs mesačne ich podnikanie nemá šancu odolať brutálnej sile požiaru. Kapitalizmus je nápaditý a tak psychopati prešli od cvičenia s baseballovými pálkami k vlastným poctivým eseročkám, teda len požičaným, lebo ich skutoční majitelia z chatrčí sa za 100 Kčs jednorázovo pripravovali na plavecký výcvik v pomerne tesných bazénoch naplnených tekutinou s nízkym pH.  Všetci o tom vedeli, všetci o tom rozprávali, ale všetkým bolo jedno. Na zločin tu predsa máme políciu, v tej dobe preplnenú posluhovačmi poctivcov, podnikateľov, ktorí údajne kŕmia Slovač.

Ako hovorí staré príslovie, na každú sviňu voda vrie a tak sa niektorí poctiví podnikatelia dostali do väzenia, keď ich spoločníci obrali o ich chudobné úspory a zrazu si už nemohli zaplatiť svoju slobodu tvrdou menou. Iní psychopati mali viac šťastia a dožili sa na slobode doby všeobecného zdebilnenia populácie, ktorá vznikla ako následok zvyšovania pracovného výkonu zo strany investorov, hrnúcich sa do tohto raja lacnej a neodvrávajúcej pracovnej sily. Ako správni psychopati, teda vlastne poctiví podnikatelia celkom správne zavetrili šancu, ktorú si netreba nechať ujsť, nakúpili nejaké tie médiá, cez ktoré začali pracovným silám trasúcim sa o svoju minimálnu mzdu ukazovať dôkazy o tom, že žijeme v nebezpečnom svete, kde za každým rohom číha najhoršia smrť, akú si pracovná sila dokáže predstaviť. Nebezpečenstvo malo rôzne názvy, podľa toho, na čo pracovné sily práve najlepšie reagovali. Chvíľu boli nebezpečné vraždiace tlupy Rómov bažiacich po krvi pracovných síl, chvíľu zase tajné spolky, ktoré za zavretými dverami pripravujú ešte horší politický systém, ako je ten aktuálny. Pracovné sily sa konečne prestali zaujímať o to, čo sa okolo nich deje a poctiví podnikatelia ich natlačili do košiara svojho vlastného sociálneho konštruktu. Z tohto schodu pyramídy to bolo už len na skok do kasty absolutistických a pri tom demokraticky zvolených „zástupcov ľudu“.  Prišli voľby a najrôznejší dobrí anjeli, hovoriči čistej pravdy, ukazovači svetlejších zajtrajškov sa ocitli na vrchole, odkiaľ svorne ukazujú svoje prostredníky pracujúcej triede dodnes.

Za siedmimi horami, za siedmimi dolinami si jedného dňa pracovné sily začali uvedomovať, že niečo v tomto kľúčmi vyštrnganom demokratickom poriadku niečo poriadne smrdí. A naplnila sa najhoršia nočná mora psychopatov, keď prišla doba premeny pracovných síl na ľudí. To sa vlastne ešte tak úplne nestalo a nestane sa to, kým odovzdaným pracovným silám niekto nepovie, že svet je meniteľný a  na jeho zmenu stačí prebudenie.

Foto: photobeppus, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom