Bratislava 30. marca (TASR) – Parlament prerokuje balík noviel v oblasti zdravotníctva súvisiacich s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu v druhom čítaní. Poslanci Národnej rady (NR) SR o tom rozhodli v utorkovom hlasovaní. O legislatíve rokuje plénum v skrátenom legislatívnom konaní.
Novelu predložilo ministerstvo zdravotníctva. Legislatíva má umožniť príbuzným zdravotníkov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 po nakazení sa v práci dostať od štátu odškodné. Na jednorazové odškodnenie by mali mať nárok manželka či manžel a deti zomretého zdravotníckeho pracovníka, prípadne jeho rodičia.
Návrh rieši aj otázku následnej liečby pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, ktorí predtým ležali na JIS či na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a po prekonaní infekcie u nich pretrvávajú respiračné, nervovo-svalové alebo pohybové ťažkosti. Uhradená by im mala byť liečba v kúpeľoch.
Návrh rieši aj otázku použitia nosových rýchlotestov určených na profesionálne použitie aj nezaškolenými osobami.
Legislatívou by sa malo zaviesť aj to, že za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 by mal prevziať zodpovednosť štát. Na Slovensku by sa to mohlo zatiaľ týkať ruskej vakcíny Sputnik V. Umožniť má tiež zjednodušenie práce pre zdravotníckych pracovníkov zo zahraničia, ktorí by mohli pomáhať v slovenských nemocniciach v boji s pandémiou nového koronavírusu.
Exministri Richard Sulík, Branislav Gröhling (obaja SaS) a Mária Kolíková (Za ľudí) sa po podaní demisií vrátili do poslaneckých lavíc. Z parlamentu tak odišli ich náhradníci. Za Sulíka bol náhradníkom Miroslav Žiak, za Gröhlinga Milan Laurenčík a za Kolíkovú Alexandra Pivková. Informáciu o uplatňovaní a zániku mandátu poslancov Národnej rady (NR) SR predložila v pléne predsedníčka mandátového a imunitného výboru Anna Andrejuvová (OĽANO).
Všetci traja avizovali, že sa vrátia do zrekonštruovanej vlády. Okrem nich sa už do parlamentu vrátil minulý týždeň exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a exminister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Plénum zároveň rozhodlo o tom, že na návrh štyroch koaličných poslaneckých klubov sa vládny návrh novely zákona o obetiach trestných činov presúva na ďalšiu riadnu schôdzu parlamentu.
Do aktuálnej schôdze poslanci zaradili návrh poslanca Mariána Kéryho (Smer-SD) o prijatí uznesenia týkajúceho sa Náhorného Karabachu. Poslanci majú o ňom rokovať v závere schôdze.
Do Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán bude môcť delegovať člena predseda Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Vyplýva to zo zmeny štatútu štátnej komisie, ktorú v utorok odobrili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Zmeny súvisia s reformou súdnictva. Namiesto predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR bude môcť delegovať člena komisie predseda NSS.
Štátna volebná komisia je nezávislým orgánom zriadeným na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Kontroluje tiež financovanie a vedenie volebnej kampane. Má 14 členov, desiatich nominujú parlamentné strany. Po jednom členovi nominujú do komisie aj predseda Ústavného súdu (ÚS) SR, Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a generálny prokurátor SR.