Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 3. februára (TASR) – Okruh skutkových podstát neprimeraných podmienok v obchode s potravinami by sa mal rozšíriť, zakotviť sa má cezhraničná spolupráca ministerstva pôdohospodárstva s orgánmi presadzovania práva v ostatných členských štátoch EÚ a Európskou komisiou. Návrh novely zákona v stredu posunulo plénum parlamentu do druhého čítania.

Ako ďalej vyplýva z predkladacej správy k novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, návrhom zákona sa zabezpečuje transpozícia eurosmernice o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci. Eurosmernicu sú všetky členské štáty EÚ povinné transponovať do 1. mája 2021, pričom prijaté zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia sa musia začať uplatňovať najneskôr od 1. novembra 2021.

Novelu zákona o kritickej infraštruktúre prerokuje plénum Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci to schválili v stredu. Podľa návrhu zákona by mal štát mať od marca väčšiu kontrolu nad kritickou infraštruktúrou. Hoci ide zväčša o súkromný majetok, zmena jeho majiteľa bude po novom podmienená súhlasom vlády.

„Štát, ako subjekt vykonávajúci štátnu správu na úseku kritickej infraštruktúry, síce rozhodne zákonným spôsobom, ktoré aktívum sa zaradí do siete kritickej infraštruktúry, ale nemá žiadny vplyv na to, ako s daným prvkom kritickej infraštruktúry jeho prevádzkovateľ (vlastník) ďalej nakladá,“ uviedlo v predkladacej správe Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, ktoré zmenu legislatívy pripravilo.

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú voliť špeciálneho prokurátora v závere aktuálnej 23. schôdze parlamentu. O zaradení voľby do programu schôdze rozhodli poslanci na základe návrhu štyroch koaličných poslaneckých klubov. Spolu s voľbou špeciálneho prokurátora majú poslanci v závere schôdze voliť aj členov Rady RTVS a predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredajšom hlasovaní odmietli novelu ĽSNS, ktorá mala za cieľ vypustiť z Trestného zákona všetky paragrafy obsahujúce trestné činy extrémistického charakteru. Tvrdí, že tieto trestné činy sa týkajú výhradne postihovania názorov, „ktoré môžu byť za určitých okolností vnímané ďalšími osobami citlivo, ba až urážlivo“. Ich vypustenie odôvodňovala strana ochranou slobody prejavu. V tejto súvislosti chcela meniť aj zákon o priestupkoch, to plénum rovnako odmietlo.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *