Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 5. februára (TASR) – Volebné obdobie Národnej rady (NR) SR sa skracovať nebude, poslanci v piatok odmietli ústavný návrh zákona z dielne nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho. Predkladatelia chceli návrhom dosiahnuť predčasné voľby v septembri 2021. Riešiť tak chceli krízovú situáciu, v ktorej podľa nich zlyhala vláda i parlamentná väčšina, ktorá má vládu kontrolovať a korigovať jej činnosť. Za prijatie zákona bolo 39 poslancov zo 117 prítomných, proti boli 76, dvaja nehlasovali.

V návrhu argumentovali nezaradení poslanci tým, že kabinet Igora Matoviča (OĽANO) podcenil pandémiu nového koronavírusu. Ocenili rázny postup vlády v prvej vlne pandémie, no v druhej vlne podľa nich zlyhala. „Výsledkom ich amatérskeho pôsobenia je absolútny chaos v opatreniach, ktoré sa účelovo menia zo dňa na deň či z hodiny na hodinu. Ľudia v nich dávno stratili prehľad a nechápu ich zmysel,“ uviedli v dôvodovej správe. Spomenuli tiež osobnú pomstychtivosť premiéra voči konkrétnym segmentom hospodárstva či rezortom riadeným SaS. Vládu kritizovali aj za to, že premrhala letné obdobie na prípravu opatrení. Premiér podľa nich spochybňuje aj rozhodnutia odborníkov a politicky do nich zasahuje.

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú voliť špeciálneho prokurátora v piatok popoludní vzhľadom na to, že v piatok plánujú prerokovať a odhlasovať všetky body programu aktuálnej schôdze. Dohodlo sa na tom poslanecké grémium. V pléne to oznámil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Hlasovať majú poslanci o 16.30 h, prípadne neskôr po prerokovaní všetkých bodov programu. V piatok sa má teda ukončiť 23. schôdza NR SR. Poslanec Milan Vetrák (OĽANO) pre TASR dodal, že v koalícii je dohoda na jednom kandidátovi na špeciálneho prokurátora, meno nekonkretizoval.

Sudcovia, ktorí boli odvolaní z funkcie sudcu z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov, budú môcť byť členmi hodnotiacich komisií. Vyplýva to z vládnej novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v piatok schválili. O novele rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Rezort spravodlivosti novelu odôvodnil tým, že doterajšia právna úprava umožňovala participovanie v hodnotiacich komisiách len tým sudcom, ktorým zanikla funkcia z dôvodu dosiahnutia veku 67 rokov. „Opomína sa však kategória sudcov, ktorí boli odvolaní z funkcie sudcu z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov, ktorí môžu byť rovnako prínosní pre fungovanie hodnotiacich komisií, ktorých činnosť je potrebné zabezpečiť pre riadne fungovanie súdov, či už pri obsadzovaní voľných miest sudcov, v disciplinárnom konaní alebo pri pravidelnom hodnotení sudcov,“ spresnil rezort.

Na Slovensku sa zavedie nulová sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov, a ktoré sú filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP2 a FFP3. Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú v piatok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Za návrh hlasovalo všetkých 118 prítomných poslancov. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

Spoločnosti, ktoré patria do kritickej infraštruktúry, budú povinné nahlásiť Ministerstvu hospodárstva (MH) SR, že dochádza k predaju či napríklad konkurzu. Experti na rezorte následne vyhodnotia, či to môže byť ohrozením pre krajinu a predložia vláde návrh na vyslovenie súhlasu, súhlasu s podmienkou alebo nesúhlasu, a vláda rozhodne. Plénum parlamentu v piatok schválilo novelu zákona o kritickej infraštruktúre hlasmi 92 zo 118 prítomných poslancov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




One thought on “Novinky z parlamentu

  • 5. februára 2021 at 13:46
    Permalink

    Lipstein nal skončiť ako generál Lučanský! Navyše je to vrah a zlodej, kkamár podvodník a nepriateĺ SR a Slovákov!!!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *