Novozvolený špeciálny prokurátor D. Lipšic zložil sľub

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 15. februára (TASR) – Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zložil v pondelok svoj sľub do rúk predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina). Začalo mu plynúť sedemročné funkčné volebné obdobie na poste šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Poslanci parlamentu zvolili Lipšica do funkcie 5. februára 79 hlasmi zo 117 prítomných. Národná rada SR volila špeciálneho prokurátora po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie. Stať sa šéfom ÚŠP umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol na túto funkciu kandidovať aj neprokurátor.

Profil nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica:

JUDr. Daniel Lipšic, LL.M. je advokát, v minulosti bol ministrom spravodlivosti, ministrom vnútra, podpredsedom vlády, poslancom NRSR.

Daniel Lipšic sa narodil 8. júla 1973 v Bratislave. V roku 1996 absolvoval štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. V roku 1994 sa zúčastnil na študijných pobytoch na Georgetown University Law Center vo Washingtone a na University of Minnesota Law School v americkom Minneapolise. V rokoch 1997 a 1998 absolvoval postgraduálne štúdium postupne na Právnickej fakulte UK v Bratislave a na Harvard Law School v Cambridgei (USA).

Od roku 1996 pracoval najskôr ako vedúci projektu konkurzného práva v Poradenskom stredisku pre slovenské podniky a banky, v rokoch 1997 a 1998 pôsobil na Vojenskej obvodnej prokuratúre v Prešove. V roku 1997 sa stal členom Rady expertov Inštitútu konkurzného práva, do začiatku decembra 1998 potom pracoval v advokátskej kancelárii JUDr. Ernesta Valka.

Ako študent právnickej fakulty pôsobil v pravicovej mládežníckej organizácii Občiansko-demokratická mládež (ODM), ktorú viedol do roku 1995. Potom sa stal členom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a od roku 2000 bol jeho podpredsedom.

Od 9. decembra 1998 do 31. marca 2002 zastával funkciu vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR.

V období od 15. októbra 2002 do februára 2006 bol ministrom spravodlivosti SR a vicepremiérom v druhej vláde premiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Členovia tejto vlády za KDH podali demisiu 7. februára 2006 v súvislosti s odchodom hnutia z vládnej koalície.

Od 9. júla 2010 do 4. apríla 2012 zastával Daniel Lipšic post ministra vnútra SR vo vláde premiérky Ivety Radičovej.

Dňa 27. mája 2012 vystúpil z KDH, v októbri 2012 spoluzakladal nový politický subjekt s názvom Nová väčšina (NOVA). Necelý rok pred parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 5. marca 2016, sa NOVA a OĽANO Igora Matoviča dohodli na spolupráci a do volieb išli spoločne. Lipšic sa stal poslancom NRSR, získal 83.915 hlasov (druhý najvyšší počet v rámci spoločnej kandidátky OĽANO a NOVA).

Lipšic zrazil 19. septembra 2016 na Vajnorskej ulici v Bratislave 72-ročného chodca, ktorý svojim zraneniam podľahol. V súvislosti s nehodou sa vzdal poslaneckého mandátu a vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nehody odstúpil v januári 2017 aj z funkcie predsedu hnutia NOVA. Okresný súd Bratislava III odsúdil Lipšica v polovici septembra 2017 za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky a zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov.

Daniel Lipšic sa začal venovať právnej praxi. Za kandidáta na funkciu špeciálneho prokurátora ho navrhla Právnická fakulta Univerzity Komenského. Okrem neho sa o post špeciálneho prokurátora uchádzali aj prokurátori ÚŠP Ján Šanta, Vasiľ Špirko a Peter Kysel.

Národná rada SR volila špeciálneho prokurátora po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie. Stať sa šéfom ÚŠP umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol na túto funkciu kandidovať aj neprokurátor.

Poslanci parlamentu vo verejnom hlasovaní 5. februára 2021 zvolili Daniela Lipšica – zo 117 prítomných zaň hlasovalo 79 zákonodarcov. Jeho funkčné obdobie by malo trvať do roku 2028. Podľa aktuálne platného zákona nemôže byť tá istá osoba opakovane zvolená za špeciálneho prokurátora.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Novozvolený špeciálny prokurátor D. Lipšic zložil sľub

  • 16. februára 2021 at 11:14
    Permalink

    Keď tento „bezúhonný vrah vo výkone trestu môže byť prokurátor, navrhujem v budúcich prezidentských voľbách ako hlavného kandidáta na prezidenta ešte bezúhonnejšieho Mikuláša Černáka. t.č. na liečení v Ilave

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *