NR SR: Poslanci okolo P. Pellegriniho nesúhlasia s predĺžením núdzového stavu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 7. decembra (TASR) – Nezaradení poslanci parlamentu okolo Petra Pellegriniho nesúhlasia s možnosťou predlžovania núdzového stavu, ktorú v pondelok schválila vláda SR. Do Národnej rady (NR) SR predložia pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by počas núdzového stavu podliehali všetky rozhodnutia vlády kontrasignácii, teda spolurozhodnutiu prezidentky. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Hlas – sociálna demokracia Patrícia Medveď Macíková.

„Je neprijateľné, aby mohla vláda ľubovoľne predlžovať núdzový stav vždy o 40 dní. Jedného dňa by ľudia napokon zistili, že pri nebezpečnej ústavnej väčšine tejto vlády by celé jedno volebné obdobie strávili v núdzovom stave,“ uviedol poslanec a líder hnutia Peter Pellegrini, pričom doplnil, že núdzový stav vníma vláda Igora Matoviča (OĽANO) hlavne ako nástroj na obmedzovanie ústavných práv Slovákov, najmä práva na zhromažďovanie.

Za nedostatočnú považuje aj poistku, podľa ktorej by predĺženie núdzového stavu musel spätne odobriť parlament. „Ak má mať takáto poistka zmysel, musí Národná rada SR rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu vopred, a nie spätne do 20 dní. Ak by totiž napríklad na 20. deň parlament núdzový stav neodobril, tri týždne by boli obmedzované práva a slobody ľudí bez akéhokoľvek právneho základu,“ dodal.

To, že vláda namiesto riešenia zásadných otázok mimoriadne rieši predlžovanie núdzového stavu, považujú poslanci za absolútne nepochopenie života ľudí na Slovensku a ich potrieb.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *