NRSR: B. Kollár otvoril mimoriadnu schôdzu k zmenám pri núdzovom stave

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 28. decembra (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) otvoril mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej majú poslanci definitívne rozhodnúť o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Tá má vyriešiť otázku predlžovania núdzového stavu. Schôdza sa koná za viacerých hygienických opatrení.

Poslanci majú v programe hlasovanie o novele zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní. Rovnako majú hlasovať o novele zákona o Ústavnom súde SR, ktorej cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.

Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát, v prvom prípade koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény. Na schválenie novely ústavného zákona totiž treba 90 hlasov poslancov.

V nedeľu (27. 12.) večer vydal hlavný hygienik SR vyhlášku, ktorou umožnil poslancom NR SR, ministrom či prezidentke prísť do práce aj v prípade, že sú pozitívni na ochorenie COVID-19. Mimoriadna schôdza sa tak má konať aj s viacerými opatreniami. Pozitívni poslanci či poslanci z karantény budú v rokovacej sále oddelení fóliou. Budú mať vlastný vchod a v parlamente budú aj germicídne žiariče.

Aktuálne vyhlásený núdzový stav by sa mal na Slovensku skončiť 29. decembra, ak ho vláda nevyhlási nanovo. Otázka jeho predlžovania nie je úplne jasná, zákon túto možnosť nešpecifikuje. Vyriešiť to mala práve novelizácia ústavného zákona.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *