NRSR: E. Heger: V rozpočte bude menej peňazí, niektoré výdavky sme však zvýšili

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 8. decembra (TASR) – V rozpočte na nadchádzajúce obdobie bude menej peňazí, ako to bolo rok predtým. Napriek tomu sa však zvyšovali niektoré výdavky. Situácia je ťažká pre pokles príjmov, ale aj pre „klamstvá“ predchádzajúcej vlády. V záverečnom slove k diskusii o návrhu rozpočtu na budúci rok to v pléne Národnej rady (NR) SR uviedol minister financií Eduard Heger (OĽANO). Hlasovať o zákone roka by sa malo v stredu (9. 12.) o 11. hodine.

„Po mnohých rokoch sme do tohto pléna pred vás priniesli rozpočet pravdy. Po mnohých rokoch sme priniesli rozpočet, v ktorom nepodhodnocujeme žiadne výdavky a nenafukujeme žiadne príjmy,“ vyhlásil Heger.

Rozpočet označil aj ako rozpočet záchrany a zodpovednosti. „Na jednej strane máme veľký prepad príjmov a je to až rádovo 2,2 miliardy eur, čiže po mnohých rokoch bude v rozpočte menej peňazí, ako tomu bolo rok predtým,“ poznamenal s tým, že napriek tomu sa zvyšujú v jednotlivých kapitolách výdavky. Pripomenul, že sa zavádzajú aj nové prvky vyhodnocovania výdavkov, väčší dôraz sa má klásť na hodnotu za peniaze.

Heger vyčíslil, že koronakríza spôsobila v budúcom roku výpadok príjmov 2,2 miliardy eur. Zároveň podľa neho bolo potrebné dofinancovať „klamstvá“ predchádzajúcej vlády v podobnej výške, a to 2,1 miliardy eur.

Heger podotkol, že vláda konsoliduje hlavne na sebe, celková konsolidácia predstavuje 1,2 miliardy eur. Opatrenia vlády v objeme 950 miliónov eur zároveň podľa neho odrážajú sociálne cítenie vlády, ale aj zvýšenie kapitoly vzdelávania, zvýšenie výdavkov na zdravotníctvo či viac peňazí na cesty prvej triedy.

Dôležitou časťou rozpočtu je podľa ministra zjednodušovanie daňového systému. Skonštatoval, že sa začalo s „čistením“ rôznych daňových výnimiek. „V skutočnosti nemali vplyv na rozpočet, boli len takým pozlátkom,“ dodal Heger.

Minister sa poďakoval všetkým poslancom, ktorí vecne a odborne vystúpili k rozpočtu. Niektorí však podľa neho v diskusii zavádzali. „Prosím vás o podporu tohto rozpočtu pravdy, záchrany a zodpovednosti. V tejto situácii je to to najlepšie, čo sme vedeli urobiť,“ vyhlásil Heger na záver.

Poslanec SaS Marián Viskupič, ktorý je zároveň predsedom parlamentného finančného výboru, zhodnotil rozpravu s tým, že rozpočet by si zaslúžil kontinuálnu diskusiu a čo najširšie publikum. Reagoval tým na skutočnosť, že rozprava k rozpočtu bola viackrát prerušená a natiahnutá na viaceré dni. „Rozprava bola obsažná, myslím, že sme dostatočne prebrali všetky časti rozpočtu,“ doplnil.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *