NRSR: Hlasovanie o reforme súdnictva a ústavných zmenách sa má posunúť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 8. decembra (TASR) – Hlasovanie poslancov Národnej rady (NR) SR o reforme súdnictva a s ňou súvisiacich zmenách v Ústave SR sa má posunúť. Potvrdili to predsedovia poslaneckých klubov Michal Šipoš (OĽANO) a Anna Zemanová (SaS). O pozmeňujúcich návrhoch k ústave by mali poslanci rozhodnúť v utorok podvečer, o celej reforme budú zrejme hlasovať až v stredu (9. 12.) doobeda, potvrdil Šipoš. Koalícia ešte rokuje o pozmeňujúcich návrhoch. Pôvodne sa malo hlasovať už v utorok dopoludnia.

„Ešte dnes sa bude rokovať o pozmeňujúcom návrhu pána Baránika. Ostatné by mali prejsť,“ povedal Šipoš pre TASR. Šéfka klubu Za ľudí Jana Žitňanská pre TASR uviedla, že poslanci zo Za ľudí sú pripravení podporiť všetky pozmeňujúce návrhy.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) navrhuje, aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda. OĽANO zase navrhlo skrátenie funkčného obdobia ústavných sudcov či poistku pred zneužitím trestného činu ohýbania práva voči sudcom. Hnutie tiež chce, aby bol ústavný sudca vylúčený z konania a rozhodovania vo veci aj vtedy, ak sa zúčastnil na schvaľovaní návrhu právneho predpisu ako poslanec NR SR či prezident SR.

Pozmeňujúci návrh predložilo aj hnutie Sme rodina. Upraviť by sa ním mal starobný dôchodkový systém. Ten má byť už odobrený koalíciou.

Reforma súdnictva hovorí o zmene zloženia ústavného súdu i súdnej rady. Súčasťou je okrem iného aj návrh na zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov. Na schválenie ústavných zmien je potrebných aspoň 90 hlasov poslancov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *