NRSR: Laššáková: Návrh rozpočtu neznamená žiadny pokrok pre slovenskú kultúru

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 8. decembra (TASR) – Žiadny pokrok pre slovenskú kultúru – aj takto označila návrh rozpočtu pre rezort kultúry na budúci rok exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). Návrh podľa jej slov pracuje len s financiami, ktoré zanechalo jej vedenie. Skonštatovala, že sa v ňom nič nedoplnilo, a poukázala aj na aktuálnu pandémiu nového koronavírusu. Rozpočet sa podľa jej slov „tvári, že ‚korona‘ neexistuje“. Rovnako sa podľa nej dostatočne netýka ani opravy pamiatok a rozvoja v kultúre po pandémii.

„Žiadne vízie, žiadne plány, žiadny pokrok pre slovenskú kultúru,“ zdôraznila Laššáková v súvislosti s návrhom rozpočtu. Nepovažuje za správne ani zákonné spoliehať sa na to, že rozpočet možno priebežne meniť. Dodala, že návrh rozpočtu nemá ambíciu zlepšiť situáciu v kultúre počas pandémie ani po nej. Očakávala, že pri veľkom zadlžení sa nájdu financie aj na zlepšenie situácie v kultúre. Poukázala na zlú situáciu pracovníkov v tejto oblasti, ktorí majú v drvivej väčšine nulové zárobky.

V dokumente nevidí žiadne financie navyše, ktoré by súviseli s rozvojom po pandémii. Vypadli odtiaľ podľa nej napríklad vedecké knižnice, aj napriek tomu, že ministerka Natália Milanová (OĽANO) chcela aj podľa programového vyhlásenia vlády zvýšiť návštevnosť knižníc či múzeí a galérií. „Nenašla som však spôsob, ako to vlastne chce učiniť. Myslím si, že ak to nie je v rozpočte, potom to zrejme nebude vôbec,“ povedala Laššáková. Podotkla, že rozpočet sa nedá len tak nafúknuť.

Exministerka sa tiež pýta, čo bude s verejnoprávnymi inštitúciami či podriadenými inštitúciami rezortu a ich prirodzeným rozvojom, napríklad obmenou techniky či vzdelávaním. Hovorí, že ani o tom sa v rozpočte nič nedočítala.

Pripomenula slová ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO), že je potrebné sa venovať obnove pamiatok, ktoré predchádzajúca vláda zanedbala. V tejto súvislosti uviedla, že v návrhu rozpočtu tejto vlády sú len plány na obnovu tých štyroch pamiatok, s ktorými začal rezort už pod jej vedením, napríklad Krásnej Hôrky či Spišského hradu.

Poslankyňa Monika Kozelová (OĽANO) reagovala tým, že napríklad na Krásnej Hôrke nevidieť financie, ktoré tam mala bývalá vláda investovať. Verí, že rozpočtované prostriedky na obnovu pamiatok aj skutočne pôjdu na tento účel, na rozdiel od minulosti. Jozef Pročko (OĽANO) podotkol, že Laššáková ani ostatní poslanci Smeru-SD a nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD nemajú morálne právo kritizovať rozpočet, pretože ich vlády 12 rokov rozkrádali financie štátu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *