NRSR: Ombudsmanka či SAK zvážia navrhnutie kandidátov na špeciálneho prokurátora

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 14. decembra (TASR) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, Slovenská advokátska komora (SAK) aj ďalšie oprávnené inštitúcie zvážia navrhnutie kandidáta na špeciálneho prokurátora. SAK návrh predloží Národnej rade (NR) SR na základe hlasovania svojho predsedníctva. Obe inštitúcie sa zhodujú na potrebe vysokého odborného i morálneho kreditu kandidátov.

„Verejná ochrankyňa práv pristupuje k svojim oprávneniam zodpovedne a rovnako je to aj v prípade možnosti navrhnúť kandidáta alebo kandidátku na pozíciu špeciálneho prokurátora alebo prokurátorky. Aktuálne v rámci tejto možnosti zvažuje využitie tohto oprávnenia,“ uviedla hovorkyňa ombudsmanky Michaela Pavelková. Ombudsmanka ako rozhodujúce pri výbere vhodného kandidáta označila kritériá profesionality, odbornosti a morálnej integrity.

Špeciálnym prokurátorom by mal byť podľa SAK kandidát, ktorý fungovaniu prokuratúry rozumie a zároveň má vysoký morálny aj odborný kredit. „Ak sa rozhodneme návrh podať, urobíme tak v zákonnej lehote. Vopred informovať o menách kandidátov nebudeme,“ skonštatovala hovorkyňa komory Alexandra Donevová. O kandidátoch rozhoduje podľa jej slov predsedníctvo SAK hlasovaním, na základe rozhodnutia väčšiny predloží kandidátov NR SR.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela Michal Turošík deklaroval, že fakulta bude o nominácii včas informovať. Pred zverejnením prípadného kandidáta podľa jeho slov nebudú meno ani pozíciu špecifikovať. „Právnická fakulta UMB si však váži možnosť nominačnej právomoci a bude s ňou zodpovedne nakladať, aby pokiaľ možno nový špeciálny prokurátor vzišiel z konsenzu nielen politického, ale aj odborného,“ dodal pre TASR.

Návrhy kandidátov na post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) možno podať do 8. januára 2021 do 16.00 h. Poslanci NR SR ho majú voliť na schôdzi, ktorá sa začne 26. januára 2021. NR SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

Kandidátov môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *