NRSR: Opozícia kritizuje úpravy dôchodkového systému v novele ústavy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 3. decembra (TASR) – Viacerí opoziční poslanci vo štvrtok kritizovali úpravy dôchodkového systému, ktoré navrhuje poslanec Sme rodina Miloš Svrček zakotviť do ústavy. Namietajú vágnosť pojmov a skutočnosť, že za zastropovanie dôchodkového veku hlasovalo v predchádzajúcom volebnom období aj hnutie Sme rodina.

Svrčekov návrh podľa poslanca Smeru-SD Ľubomíra Petráka obsahuje absolútne vágne pojmy, ktoré nie sú podložené žiadnym návrhom zákona. „Zavádzate neistotu a možnosť meniť charakter krajiny každé štyri roky. Hanba, hanba a ešte raz hanba,“ vyhlásil.

Nezaradený poslanec Ján Podmanický zároveň pripomenul, že za ústavné zastropovanie dôchodkového veku hlasovalo aj Sme rodina. „Vy idete vyhodiť toto jasné ustanovenie, kde sú stanovené aj roky, a idete ho nahradiť nijako nešpecifikovaným, veľmi všeobecným ustanovením, že niekedy ľudia budú mať nejaký nárok, ktorý ustanoví zákon,“ podotkol Podmanický s tým, že práve hnutie Sme rodina malo byť garanciou toho, že v tejto vláde sa sociálne opatrenia rušiť nebudú.

Poslanec Smeru-SD Ján Richter súčasne poukázal na návrh zákona, ktorý rieši dôchodkový systém a už je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Pýtal sa, prečo sa to teraz urýchľuje cez novelu, ktorú predkladá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). „Toto je už absolútne ignorantstvo sociálneho dialógu,“ myslí si Richter.

V rámci novely Ústavy SR z dielne rezortu spravodlivosti by sa mal upraviť aj starobný dôchodkový systém. Ustanoviť by sa mala podmienka vzniku nároku na starobný dôchodok vo väzbe na dve skutočnosti – dobu účasti a vek. Prostredníctvom tzv. rodičovského bonusu by zároveň deti mohli priamo prispievať na dôchodok svojich rodičov. Tieto zmeny chce pozmeňujúcim návrhom zakotviť do ústavy Svrček. Ten podotkol, že cieľom je deklarovanie ďalších sociálnych práv pre ľudí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *