NRSR: Šéf SIS ešte nevie,či skutky zadržaných súviseli s prácou príslušníkov SIS

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 2. decembra (TASR) – Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský nemá bližšie informácie k zadržaniu viacerých osôb pri akcii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Nevie, či skutky, ktoré sa im dávajú za vinu, súviseli s prácou príslušníkov SIS. Povedal to po rokovaní Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti SIS v súvislosti s tým, že polícia zadržala spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava H., námestníka riaditeľa SIS a bývalého šéfa kontrarozviedky.

Pčolinský si nie je istý, či osoba, ktorá mala ponúkať predaj nahrávky Gorila, k nej aj mala prístup. Na otázku TASR o spolupráci s políciou v kauze Gorila odpovedal, že sa stretol so šéfkou vyšetrovacieho tímu a prekonzultovali možnosti ďalšieho postupu.

„Neviem celkový počet ani všetky mená. Nemáme ani informácie o tom, či skutky, ktoré sa im kladú za vinu, ak sa im nejaké kladú, sa odohrali v nejakej súvislosti so SIS alebo ich pôsobením v SIS. Neviem, v akom období sa skutky mali stať,“ skonštatoval. Ak dostane oficiálne informácie a zistí sa objektívna realita, bude konať. Zatiaľ podľa jeho slov SIS na tomto s políciou nespolupracuje.

Informácie o možnom odkúpení nahrávky Gorila Jaroslavom H. od bývalého šéfa SIS má podľa vlastných slov len z médií. „Neviem, aká je v tejto veci dôkazná situácia, vyšetrovanie si vedú orgány činné v trestnom konaní, teda tím Gorila pod dozorom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), takže nemám bližšie informácie,“ hovorí. Na otázku, či SIS vedela o predaji nahrávky, povedal, že sa neskôr hovorilo o takejto možnosti, no nepozná dôkaznú situáciu.

V kauze Gorila mali podľa jeho slov pred dvoma týždňami krátku poradu so šéfkou vyšetrovacieho tímu a dvoma prokurátormi ÚŠP. „Dohodli sme sa, akým spôsobom budeme pri ich dožiadaniach postupovať, aby sme si veci predkonzultovali, aby boli právne v poriadku a zároveň, aby bol dodržaný zákon aj u nás a plus, aby im to potom prešlo na hlavnom pojednávaní ako zákonný dôkaz,“ ozrejmil. Na otázku, či vo veci vidí šancu na posun, odpovedal, že nepozná obsah policajných spisov.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli Penta, zasahovali v utorok (1. 12.) ozbrojení policajti. Jaroslava H. zadržali a obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Finančná skupina zásah považuje za neprimeraný a neopodstatnený. Malo ísť o zásah v súvislosti s kauzou Gorila. Jaroslav H. sa v stredu vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmieta a mieni sa brániť.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *