NRSR: Vypočúvanie kandidátov na šéfa ÚŠP bude zrejme 1. a 2. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 14. decembra (TASR) – Verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady (NR) SR bude zrejme 1. a 2. februára 2021. Na sociálnej sieti to uviedol predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO).

Šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má parlament voliť na schôdzi, ktorá je naplánovaná od 26. januára do 12. februára budúceho roka. „Predpokladám, že voľba špeciálneho prokurátora v pléne parlamentu bude v priebehu prvého alebo najneskôr druhého februárového týždňa budúceho roka,“ napísal Vetrák. Verejné híringy kandidátov na špeciálneho i generálneho prokurátora presadila koalícia zmenou zákona.

Špeciálny prokurátor sa bude voliť po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie. Termín na podávanie návrhov je 8. januára 2021. Nominácie môžu podávať aj poslanci NR SR.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *