O čom je pieseň Personal Jesus od Depeche Mode?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Som skalný fanúšik Depeche Mode nikdy som sa tým netajila. Je to moja najobľúbenejšia skupina. Martin Lee Gore (hlavný skladateľ,vokalista,gitarista a hráč na klávesy) dokázal zložiť z môjho pohľadu geniálne texty a aj hudbu. A dúfam, že v budúcnosti ešte aj tvoriť bude! A krásne zafarbený čistý hlas Davida Gahana je pre mňa jeden z najúžasnejších zvukov, aké kedy zazneli. Zatiaľ som nemala to šťastie vidieť a počuť ho naživo, ale zo záznamov koncertov, ktoré som videla viem zhodnotiť, že jeho vystupovanie je charizmatické, štýlové, energické a samozrejme spieva krásne aj naživo.

Výpovede mojich priateľov, ktorí mali to šťastie, že Depeche Mode zažili naživo tvrdia, že je to naozaj intenzívny zážitok na celý život. A priznávam bez hanby, že do zeleno-okého rodáka z Basildonu Davea Gahana som bola dlho platonicky zamilovaná :). Prečo som sa teda dnes rozhodla rozpísať o tom, čo si myslím, že je významom piesne Personal Jesus? V prvom rade musím spomenúť, že je úžasná ale nedávno som si prečítala článok na webovej stránke magazínu Sóda-firemný magazín spoločnosti poskytujúcej telefónne a dátové služby-O2. Článok s názvom: 8 populárnych skladieb, ktorých text vás prinúti zamyslieť sa (článok si môžete prečítať tu). Číslo 3 obsadila už spomínaná pieseň od Depeche Mode – Personal a popis znel takto:

Skupina Depeche Mode má na svojom konte množstvo výnimočných piesní. Personal Jesus medzi nimi vytŕča vďaka mierne cynickému, no trefnému textu. Ten hovorí o náboženstve, viere a o tom, ako sa množstvo ľudí rado spolieha na kohokoľvek iného, len nie na seba samých.

Dovolím si s tým, ako si autor článku tento text vysvetlil nesúhlasiť.

Osobný Ježiš – môže byť pre vás ktokoľvek, kto sa pre vás stane symbolom spásy a nádeje. Niekto, kto sa naozaj stará a jeho prioritou je vaša spokojnosť a bezpečie. Niekto, kto vás chápe a vypočuje napríklad po tom, ako ste mali ťažký deň.

Feeling unknown          Cítiš nepoznané
And you‚re all alone       a si úplne sám
Flesh and bone z          mäsa a kostí
By the telephone           pri telefone
Lift up the receiver          zdvihni to slúchadlo
I‘ll make you a believer  a ja urobím z teba veriaceho

Cítiť nepoznané – presne to pochopenie a starostlivosť. Vypočuje vaše túžby a aj obavy.
Zdvihnúť slúchadlo – tak toto sa dá brať doslovne, stačí jeden telefonát s jednou osobou a človeku sa dokáže uľaviť a uveriť v dobro a spásu.

Take second best   Vyskúšaj ma
Put me to the test  a budeš spokojný
Things on your chest  veci čo ti ležia na srdci
chest– v angličtine hrud, ale je pochopiteľné že Martin si zvolil práve toto,lebo sa to rýmuje) 
I will deliver      oslobodím ťa
You know I’m a forgiver  vieš, že odpúšťam
Vieš že odpúšťam– dotyčná osoba nemá voči vám predsudky,nesúdi vás za zlé rozhodnutie , nezaujíma ju váš pôvod , stav bankového konta, alebo postavenie v spoločnosti.
Reach and touch faith – Natiahni ruku a dotkni sa viery. – Pochop a príjmi pomoc a túto osobu do svojho života. Dôveruj jej.

Toto môj stručný výklad a chápanie toho, čo chcel Martin Lee Gore povedať piesňou Personal Jesus. A áno, aj váš osobný personal Jesus vás dokáže naučiť už spomínanej  sebaláske. Svojou starostlivoťou o vás.

___________________________________

Ja osobne vnímam Martina Gorea nie len ako mimoriadne talentovaného skladateľa a hudobníka ale aj ako citlivú a ľudskú bytosť skladba Precious je pre mňa jednou z najkrajších melancholické elektronické tony v kombinácií s krásnym textom a videoklipom, ktorý režíroval jeden z mojich najobľúbenejších umelcov Anton Corbijn a mám pocit že sa pri tvorbe inšpiroval Juleom Vernem. Je to pastva pre oči aj uši. Pieseň napísal Martin pre svoje deti v čase keď sa rozvádzal s ich matkou-Suzan.

Ťažko povedať či autor článku na portále Soda zle pochopil text alebo to bol zámer. Média sa nám už dlhodobo akoby snažia vsugerovať, že jedine uplatňovanie osobných záujmov je to správne, a netreba brať ohľad na nikoho. A nikoho k životu nepotrebujete. Jediné čo potrebujete, je len stať sa úplným nihilistom a konzumentom.

Jana Samarasová

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “O čom je pieseň Personal Jesus od Depeche Mode?

 • 3. februára 2021 at 22:25
  Permalink

  Vynikajúci text, vďaka.
  Nikdy som nemal rád školské výklady poézie spôsobom „čo tým chcel básnik povedať“. Dobrá poézia je totiž práve takáto – je to „personal Jesus“ a dali ste tu skvelý príklad, ako si človek môže (a mal by si) k poézii hľadať osobný prístup.

  Poézia je tradičná zbraň proti tyranii v atmosfére, keď je priama reč zakázaná alebo nebezpečná. Aj preto, že dobrá poézia nemá len jeden platný výklad a často nesie posolstvo, ktoré správne pochopí len ten, komu je určené. V súčasnej dobe sa zas musíme učiť vyjadrovať a chápať poeticky.

  Reply
 • 5. februára 2021 at 18:52
  Permalink

  hej,,setko ok… aznato zetu piesen napisal&zlozil JohnyCash…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *