O sťažnosti starostu Rudolfa K. voči obvineniu zatiaľ prokurátor nerozhodol

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 1. decembra (TASR) – Prokurátorka Okresnej prokuratúry Bratislava III zamietla sťažnosť obvineného starostu bratislavskej časti Nové Mesto Rudolfa K. proti nevylúčeniu dozorového prokurátora z vykonávania úkonov. Sťažnosť voči zaujatosti prokurátora podal Rudolf K. a jeho obhajkyňa Eva Mišíková krátko po obvinení na začiatku októbra. Zároveň podali sťažnosť voči uzneseniu o vznesení obvinenia – o tejto sťažnosti sa však ešte nerozhodlo.

„Okresná prokurátorka OP Bratislava III 25. novembra rozhodla o zamietnutí sťažnosti obvineného proti nevylúčeniu sa dozorového prokurátora z vykonávania úkonov. Následne bude dozorový prokurátor rozhodovať o podaných sťažnostiach obvineného voči uzneseniam o vznesení obvinenia a tiež voči uzneseniu o pribratí znalca,“ objasnil TASR prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave a hovorca Matej Izakovič.

Bratislavská krajská kriminálna polícia zadržala starostu 1. októbra. Následne ho vyšetrovateľ obvinil z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. Tých sa mal dopustiť v prípade troch developerských projektov, keď nevydal územné rozhodnutia. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozil trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Okresný súd (OS) Bratislava III 4. októbra nevyhovel návrhu prokurátora a obvineného do väzby nezobral. Hlavným dôvodom rozhodnutia o nevzatí do väzby bolo nesplnenie materiálnej stránky dôvodov väzby. Prokurátor navrhoval kolúznu a preventívnu väzbu.

Rozhodnutie prvostupňového OS Bratislava III nestíhať starostu väzobne potvrdil 9. októbra aj Krajský súd (KS) v Bratislave. Trojčlenný senát KS tak zamietol sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu OS Bratislava III.

Podľa obhajkyne Mišíkovej starostu v októbri zadržali nedôvodne. „To z toho dôvodu, že pokiaľ už bolo od roku 2018 vedené trestné stíhanie, sa na úkonoch a výsluchoch zúčastňoval a nebol žiadny náznak toho, že by sa nechcel zúčastňovať na akýchkoľvek úkonoch trestného konania, ktoré v tom čase bolo vedené,“ uviedla Mišíková. Ako ona, tak aj klient považovali zadržanie za „teatrálne“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *