OBSE: Novou generálnou tajomníčkou sa stala diplomatka Helga Schmidová

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Viedeň 4. decembra (TASR) – Za generálnu tajomníčku Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bola v piatok na zasadaní ministerskej rady zvolená popredná nemecká diplomatka Helga Schmidová. Informovalo o tom albánske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré OBSE tento rok predsedá, uviedla agentúra DPA.

Schmidová (59) bude prvou ženou v tejto funkcii, v ktorej nahradí švajčiarskeho diplomata Thomasa Gremingera. Ujme sa je v čase pretrvávajúcich kríz v Bielorusku a na Ukrajine a napätia medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré sa sporia o región Náhorného Karabachu.

Schmidová zastávala od septembra 2016 funkciu generálnej tajomníčky Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a verejnosti je známa predovšetkým ako jeden z hlavných vyjednávačov jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami z roku 2015. Jej diplomatické zručnosti v tejto súvislosti ocenil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Členské štáty OBSE sa na ministerskej rade dohodli aj na obsadení viacerých ďalších vedúcich pozícií. Post generálneho tajomníka, ako aj ďalšie funkcie, neboli obsadené od júla, keď Azerbajdžan, Tadžikistan a Turecko odmietli predĺženie funkčných období vtedajších činiteľov. Schmidovú a ďalších troch kandidátov, ktorých navrhlo Albánsko, schválilo všetkých 57 členských štátov na virtuálnom zasadnutí, uviedol na Twitteri rezort albánskej diplomacie.

Bývalý taliansky poslanec Matteo Mecacci povedie Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) so sídlom vo Varšave, ktorý predovšetkým monitoruje priebeh volieb. Mecacci bol členom neziskovej organizácie bojujúcej za práva obyvateľstva Tibetu.

Bývalý kazašský minister zahraničných vecí a niekdajší veľvyslanec vo Viedni Kajrat Abdrachmanov bol na tri roky zvolený za vysokého komisára OBSE pre menšiny. Po prvý raz tak zástupca postsovietskej republiky prevezme jednu zo štyroch vrcholných pozícií v rámci OBSE.

Maria Teresa Ribeirová, pôsobiaca ako tajomníčka na portugalskom ministerstve zahraničných vecí, sa stane predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *