Od pondelka sa uvoľnia opatrenia, otvoria sa obchody aj služby, podmienkou však bude negatívny výsledok testu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 13. apríla (TASR) – Od pondelka (19.4.) nastane v súvislosti s novým koronavírusom uvoľňovanie opatrení. Otvoria sa všetky obchody či zoologické záhrady, možná bude aj účasť na omšiach. Informoval o tom minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Otvoria sa aj všetky obchody a služby pod podmienkou dodržania 15 metrov štvorcových na jednu osobu. Povinným bude negatívny test na COVID-19. Umožní sa tiež pohyb v prírode mimo okres, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

Kostoly sa otvoria a umožnia sa aj bohoslužby. Podmienkou bude dodržanie 15 metrov štvorcových na jednu osobu a povinný bude aj negatívny test. Umožní sa aj návšteva botanických záhrad a múzeí.

Rovnako sa otvoria knižnice, kde bude môcť byť maximálne šesť osôb, pod podmienkou negatívneho testu. Zelenú dostanú hotely a penzióny, ale bez otvorenia reštaurácií. Bude tiež možné športovať v exteriéri v maximálnom počte šiestich ľudí, rovnako pod podmienkou negatívneho testu.

„Pohybujeme sa na tenkom ľade, ak neunesieme zodpovednosť vo forme uvoľnených opatrení od pondelka (19.4.), vrátime sa do situácie, v ktorej sme už boli,“ upozornil Matovič.

Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Od budúceho pondelka (19. 4.) nebude už ani jeden okres v čiernej fáze. Reprodukčné číslo však začalo stúpať, stále sa ale udržuje pod úrovňou 1. Silné zastúpenie na Slovensku má aj naďalej britská mutácia nového koronavírusu. V utorok o tom informoval predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).

Ako priblížil šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík, aktuálne je hospitalizovaných 2456 pacientov, kým minulý týždeň to bolo 2944. Klesol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z 340 na 296 osôb. Celková zaočkovanosť na Slovensku je 19,6 percenta, druhou dávkou je zaočkovaných 6,7 percenta osôb. V zariadeniach sociálnych služieb je prvou dávkou zaočkovaných 80 percent a 52 percent druhou dávkou. Celkovo sa od pondelka môže riadiť tretím stupňom varovania podľa COVID automatu.

Upozorňuje, že dôležité je naďalej nosiť v interiéri respirátor cez nos a ústa, v interiéri treba veľa vetrať, čas treba tráviť aj vonku na vzduchu. Najlepšou zbraňou je stále vakcinácia. Vyzýva na ostražitosť voči sebe a svojmu okoliu.

Naďalej pokračuje pokles výjazdov k pacientom s novým koronavírusuim. Stále viac pacientov sa z nemocníc prepúšťa domov. Obsadených je 75 percent intenzivistických lôžok.

Do konca mesiaca by malo na Slovensko prísť ďalších 300.000 vakcín, počíta sa aj s dodávkou jednorazových očkovacích látok od spoločnosti Johnson&Johnson.

Do druhého stupňa by sa SR malo dostať 26. apríla, ak bude pozitívny trend pokračovať. Mišík pripomenul, že situácia je veľmi krehká a vyžaduje si dodržiavanie opatrení zo strany občanov.

„Je pred nami čas veľkej zodpovednosti,“ dodal premiér.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Od pondelka sa uvoľnia opatrenia, otvoria sa obchody aj služby, podmienkou však bude negatívny výsledok testu

 • 13. apríla 2021 at 18:46
  Permalink

  Fašisti idú ešte ďalej s testovaním. Ak som nebola na teste a ani sa nechystám, pretože som zdravá bez akýchkoľvek príznakov respiračného ochorenia, nádchy, nemôžem nikam ísť?

  Reply
 • 13. apríla 2021 at 19:59
  Permalink

  Testovací teror Testoviča pokračuje.
  Zločin a trest!!!

  Reply
 • 14. apríla 2021 at 8:10
  Permalink

  Polibte mi prdel …. toto je uvolnovanie? S testovackami? Ako sa mozem dat ostrihat s nahubkom?

  Reply
 • 14. apríla 2021 at 11:32
  Permalink

  Židovské hviezdy na rukávy, pre tých netestovaných a nezaočkovaných si môžete vyzdvihnúť priamo u Jegora Psychopatoviča

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *