Odborári pri Krajskom súde Bratislave žiadajú M.Kolíkovú stiahnuť súdnu mapu z legislatívneho procesu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 11. februára (TASR) – Základná organizácia odborového zväzu zamestnancov justície pri Krajskom súde (KS) v Bratislave žiada ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) stiahnuť návrh novej súdnej mapy z legislatívneho procesu. Odborári to uviedli v reakcii na list ministerky, ktorý poslala v pondelok (8. 2.) zamestnancom okresných a krajských súdov. TASR o tom informoval podpredseda odborovej organizácie Juraj Lacko.

Návrh súdnej mapy podľa odborárov spôsobí na súdoch chaos a predĺženie konaní. Nesúhlasia ani so zrušením bratislavského krajského súdu. „Vysvetlenie, ako pretrhnutie takzvaných ,korupčných väzieb‘ a ,nárečí‘, sa javí absolútne nedostatočné na zrušenie krajského súdu v hlavnom meste SR,“ dodali.

Vyhlásili, že dochádzanie do Trnavy by bolo pre zamestnancov terajšieho bratislavského krajského súdu komplikované a finančne nákladné. Požadujú tiež zvýšenie finančného ohodnotenia zamestnancov a zlepšenie technického zabezpečenia.

Ministerka okrem iného v liste deklarovala, že počty sudcov a justičného personálu majú zostať zachované aj po implementácii novej súdnej mapy. V liste zdôvodňuje význam reformy a postup, ako by mala byť nová súdna mapa realizovaná.

Hlavnými cieľmi reformy súdnej mapy, ktorá je do konca februára v medzirezortnom pripomienkovom konaní, sú špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Spolu so špecializáciou sudcov by sa mala transformovať súčasná sieť 54 okresných súdov na 30 obvodov prvostupňových súdov. V rámci Bratislavy a Košíc majú na prvom stupni pôsobiť mestské súdy združujúce jednotlivé mestské obvody. Doterajší počet ôsmich krajských odvolacích súdov by mal byť nahradený tromi obvodmi odvolacích súdov v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *