Odišiel dobrý človek, redaktor, básnik a potomok slávneho výtvarníka Martina Benku, spisovateľ Marián Benka (20. 9. 1970 – 20. 1. 2021)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Ako povedal klasik: Ľudia už nemajú čo stratiť, iba svoje putá.“
– Marián Benka

Zo sveta žurnalistiky odišiel do večnosti spisovateľ Marián Benka. Profesionálny žurnalista, editor, spisovateľ a autor, ktorý pôsobil pôvodne v týždenníkoch ako Trend, Profit, no neskôr sa vzoprel proti mediálnemu hlavnému prúdu a vydal sa do vôd alternatívy. Zničila ho nečakaná choroba. Hneď 20 dní po oslave jeho päťdesiatky mu našli nádor na mozgu…

Marián Benka vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Už ako 17 ročný publikoval svoje prvé literárne príspevky. Profesionálne pôsobil v celej rade časopisov. Zaujímal sa o ekonomiku, politológiu, ale taktiež veci spirituálne a psychológiu.

Autor vydal v roku 2015 rozprávkovú knihu O Zuzanke a Mesačnej víle. Ako hovorí oficiálny opis: „Príbeh o Zuzanke a Mesačnej víle je v prvom rade poetickou rozprávkou a napínavým dobrodružstvom odohrávajúcim sa vo svete fantastických bytostí, ktoré sa ukrývajú za vesmírnymi javmi i ľudskými emóciami. V druhom rade je podobenstvom poukazujúcim na dnešnú realitu, keď preťažení rodičia častokrát nevenujú svojim deťom dostatok lásky a pozornosti. V treťom rade je podporou iniciatívy na vznik siete vzájomne si pomáhajúcich rodičov.“ Autor v tejto knihe prerozprával príbeh, ktorý hovoril pred spaním svojej dcérke. Podľa neoficiálnych informácii mal Marián plány v pokračovaní písania rozprávkových kníh. Žiaľ, choroba mu v tom zabránila.

Marián Benka bol človek uznávajúci pluralitu názorov. Išiel do hĺbky a pochopil, že médiá hlavného prúdu nedokážu poskytnúť plnohodnotnú pravdu o realite, v ktorej žijeme. Bol tvrdým kritikom súčasného globálneho systému, tvrdo poukazoval na povrchnosť súčasnej doby a požadoval návrat k autentickému životu, ktorý našiel v rousseaovskom návrate k prírode. Meditácie, šamanské bubnovanie a život spojený s prírodou – v tom našiel Marian únik pred krutou realitou našich dní. Únik z hypermoderného a prázdneho sveta, do prírody a pokoja. Samotné Benkove články boli tak, ako aj jeho básnická tvorba, zamerané skôr na návrat ku koreňom našej prirodzenosti. Dokazuje to aj jeho báseň, publikovaná na Facebooku:

TICHO

V tichu je spočinutie,
v tichu je úľava,
do ticha hviezdy bludné
vplávu a zastavia.
Ticho vždy stlmí úder,
zloba v ňom prestáva
a rastie číra, nová,
žiarivá predstava.

Vo svojich rozhovoroch spovedal zaujímavých ľudí, no zároveň sa nebál tvrdo kritizovať spoločenskú realitu. Jeho fanúšikovia zaplnili jeho Facebookovu stránku prianím o uzdravenie, čo len dokazuje to, že Marian bol skutočne dobrý človek a ľudia ho mali radi. Napriek tomu, že časopis ZEM & VEK je v oficiálnych hlavno-prúdových médiách vnímaní paušálne negatívne, Marián Benka svoju prácu redaktora poňal profesionálne a nestranne. Počas svojej pôsobnosti dával priestor rozličným názorom a snažil sa pristupovať skutočne pluralitne, čo je v hlavnom prúde nemožné. V redakcii dával priestor vzájomne protichodným stanoviskám (od konzervatívnych, cez ľavicové až po ezoterické). Držal sa princípu plurality názorov. Je jasné, že ctiť si ho ani po smrti nebudú konkurenční novinári hlavného prúdu, ktorých vody opustil. Napriek tomu, že nemusíme s rôznymi názormi, ktoré boli v časopise, ktorý editoval, vyslovené súhlasiť, bol to človek, ktorý si za svoju skutočne usilovnú prácu zaslúži úctu.

Na svojej sociálnej sieti sa vyjadril aj k svojmu predkovi Martinovi Benkovi:

„Dnes na Bratislavskom hrade na výstave obrazov Martina Benku ma niečo chytilo za srdce. Niečo ako duch slovenskej krajiny a našich predkov, ktorý sa Benkovi tak jedinečne podarilo zachytiť. Vyrastal som na Prostonárodných slovenských povestiach s jeho úchvatnými ilustráciami, hrdý na to, že aj ja som Benka. Neskôr som sa dostal k šamanským technikám a uvedomil si, že naše rozprávky obsahujú zakódovanú duchovnú múdrosť a popisy inej reality. A dnes akoby sa uzavrel kruh a dozrel môj dávnejší zámer. Akoby som k tomu dostal tiché vnútorné požehnanie od môjho veľkého predka, ktorý z celého srdca miloval tento národ. Dajte mi ešte tak týždeň – dva a potom sledujte môj facebook a youtube.“

Na záver, ešte jedna z posledných Benkových básní, ktorá len dokazuje múdrosť a skromnosť tohto veľkého človeka, na ktorého by sme nemali zabudnúť:

ODLOŽIL SOM SA

Odložil som nabok svoje strachy,
odložil som nabok svoje sklamania,
odložil som svoje viny,
spolu s nimi všetky správne správania,
rozšírené medzi dospelými.

Odložil som svoje ciele,
odložil svoje nádeje,
odložil svoje túžby rozkrídlené,
odložil plody blížiacej sa jesene.
Odložil svoje postavenie,
odložil hnevy na iných,
odložil to, čo vo mne nie je,
len som sa k tomu mierne priblížil.

Odložil smiešno smutné predstavenie,
ktoré som hrával pred nimi,
odložil šaty, ktoré boli tesné,
odložil reči, činy, prečiny.

Už nie som súčtom dôležitých úloh,
už nie som naplnením niečích želaní,
už nie som plameňom,
čo ktosi cudzí sfúkol,
už nie som osudovou čiarou na dlani.

Teraz som pierkom vo vetre,
nevážim ani desatinu toho,
čo vážil môj prvotný hriech
a nesnažím sa viacej hľadať prapríčinu.
Teraz som prázdnou dierou v priestore,
ochotnou prijať nový tvar,
voňavou hlinou,
čerstvým cestom na stole
a opäť, ale inak všetkým,
čo som tak usilovne
nabok odkladal.

(článok pripravil, LP)

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


7 thoughts on “Odišiel dobrý človek, redaktor, básnik a potomok slávneho výtvarníka Martina Benku, spisovateľ Marián Benka (20. 9. 1970 – 20. 1. 2021)

 • 21. januára 2021 at 3:38
  Permalink

  Asi nie predok. Mysleli ste potomok, nie?

  Reply
 • 21. januára 2021 at 7:26
  Permalink

  Lukas spolupracovali ste viacero rokov. Benku som poznal osobne. Bol upne iny ako Rostas. Ak sa nemylim moja polovicka ucila jeho manzelku na krajnom vychode. Nech odpociva v pokoji potomok Mariana Benku.

  Reply
 • 21. januára 2021 at 7:29
  Permalink

  Lukas spolupracovali ste viacero rokov. Benku som poznal osobne. Bol upne iny ako Rostas. Ak sa nemylim moja polovicka ucila jeho manzelku na krajnom vychode. Nech odpociva v pokoji potomok Martina
  Ø8Benku.

  Reply
 • 21. januára 2021 at 10:15
  Permalink

  Nie je dôležité, ako dlho človek žil; dôležité je AKO žil!!!
  Úprimnú sústrasť pozostalým!

  Reply
 • 21. januára 2021 at 10:26
  Permalink

  Nekonečná tragédia a škoda. RIP.

  Reply
 • 21. januára 2021 at 20:36
  Permalink

  Škoda že sa nedožil viac rokov. Mal vyše 3 roky (2017<2020) peknú reláciu "Riešenia a alternatívy" v Slobodnom vysielači BB, kde preberal postupne množstvo zaujímavých a aj netradičných tém, do ktorých sa iné médiá ani nepúšťajú a zrejme ani nemajú záujem a nemôžu púšťať. Pokiaľ viem, duša prežíva smrť tela, tak duša Mariána Benku stále JE, tj. existuje, len už nie nám na očiach.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *