Odvolacia komisia GP SR ešte nemohla rozhodovať v prípade D. Trnku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 10. decembra (TASR) – Odvolacia disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR ešte nemohla vytýčiť termín konania s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Toho v druhej polovici októbri 3. disciplinárna komisia oslobodila v jednej časti a v druhej uznala za vinného, v prípade jeho minuloročných vyjadrení pre TV Markíza.

„Disciplinárna komisia čaká na doručenie písomného odôvodnenia odvolania navrhovateľa – námestníka generálneho prokurátora SR Jozefa Szabóa. Odôvodnenie odvolania bude doručené komisii v najbližšom čase,“ sprostredkovala TASR odpoveď disciplinárnej komisie hovorkyňa GP SR a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Trnku 19. októbra komisia oslobodila spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza ohľadne nahrávky rozhovoru s Marianom K. týkajúcej sa vydierania šéfa Penty Jaroslava H. V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného. Za toto previnenie mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Rozhodnutie disciplinárnej komisie nebolo právoplatné. Navrhovateľ Szabó podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolania. Rozhodovať bude teda jeden z dvoch odvolacích disciplinárnych senátov.

Čo sa týka rozhovoru s podnikateľom Marianom K., podľa októbrového rozhodnutia komisie Trnka redaktorovi v rozhovore 15. októbra 2019 neuviedol skutočnosti, ktoré by viedli k naplneniu disciplinárneho konania. Trnka nemal nikde priznať pravdivosť rozhovoru s podnikateľom.

Szabó trvá na udelení najvyššieho trestu, a to zbavení Trnku funkcie prokurátora. Podľa neho došlo k závažnému porušeniu disciplíny, prokurátorskej etiky, a tým pádom treba za to znášať aj následky.

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár vlani v októbri Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je okrem toho obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *