OĽANO: ,,Navrhujeme skrátiť funkčné obdobie sudcov ÚS“. Nebolo by lepšie skrátiť iné funkčné obdobie ?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 3. decembra (TASR) – Funkčné obdobie sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR by sa mohlo skrátiť tak, aby ďalšie vládne garnitúry volili iba časť sudcov. Navrhuje to OĽANO v pripravovanej zmene Ústavy SR a s ňou súvisiacou reformou justície. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák. Hovorí o potrebe zabezpečiť priebežnú obmenu sudcov a zamedziť, aby jedna vládna strana alebo koalícia mohla svojimi nominantmi na sudcov ÚS obsadiť väčšinu sudcov na tomto súde. To môže podľa Vetráka najbližšie nastať pravdepodobne v roku 2031.

OĽANO presadzuje aj poistku pred zneužitím trestného činu ohýbania práva voči poctivým sudcom. „O prípustnosti alebo neprípustnosti trestného stíhania bude rozhodovať Súdna rada,“ povedal člen výboru Dominik Drdul (OĽANO). „Na neverejnom zasadnutí bude Súdna rada za prítomnosti sudcu, prokurátora a obhajcu tohto sudcu rozhodovať o tom, či ho vydá alebo nevydá na trestné stíhanie,“ doplnil. Hnutie chce tak predísť prípadnému politickému zneužívaniu tohto trestného činu. „Prípadne rôznym tendenčným trestným stíhaniam sudcov za rozsudky, ktoré sa niekomu nepáčili,“ doplnil.

Zmeniť chcú tiež systém kreovania senátov Ústavného súdu (ÚS) SR. Prejsť chcú od systému žrebovania ku kreácii senátov na základe rozvrhu práce. Bude ho možné zmeniť len vtedy, ak dôjde k zmene zloženia ÚS.

Hnutie tiež navrhuje, aby pri prvom kole voľby kandidátov na ústavných sudcov bola potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov. V prípadnej novej voľbe by na zvolenie kandidáta stačila nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

O reforme justície a ústavných zmenách rokuje od štvrtkového rána parlament. Do pléna prišiel aj predseda ÚS Ivan Fiačan.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *