Orbán rokoval so šéfom Rosatomu o rozšírení elektrárne v Paksi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Budapešť 3. decembra (TASR) – Projekt rozšírenia atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi prebieha podľa harmonogramu, konštatovali vo štvrtok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a generálny riaditeľ ruskej štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom Alexej Lichačov.

Podľa agentúry MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi povedal, že rokujúce strany skonštatovali, že pripravované dva nové bloky vyhovujú normám a bezpečnostným požiadavkám Maďarska i Európskej únie.

Na schôdzke ďalej podľa hovorcu zaznelo, že v júni bola predložená maďarskému Úradu pre atómovú energiu (OAH) žiadosť na povolenie projektu rozšírenia, ktorá bude udelená zrejme na jeseň 2021, keď sa budú môcť začať výrobné, obstarávacie a montážne práce nových blokov.

V novembri tohto roka už získal projekt povolenie od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví MEKH. Výkopové práce sa tak môžu začať v prvej polovici budúceho roka.

Pri podpísaní maďarsko-ruskej medzištátnej dohody sa uvažovalo pôvodne o roku 2023 ako o termíne spustenia prvého nového bloku. Dohodu o spolupráci pri mierovom využití atómovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Pôvodný termín sa však v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou postupne posunul až na roky 2026 – 2027. Projekt v hodnote 12 miliárd eur, ktorý majú financovať z 80 percent ruské štátne banky, vytvorí 10.000 nových pracovných miest.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *