OSN varuje pred „vakcínovým nacionalizmom“ a apeluje na pomoc Afrike

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


New York 10. decembra (TASR) – Generálny tajomník OSN António Guterres varuje pred „vakcínovým nacionalizmom“, ktorý sa podľa neho začína veľmi rýchle rozširovať pred prípravou na hromadné očkovanie proti koronavírusu v bohatších štátoch, zatiaľ čo hospodársky oslabenejším krajinám ostáva len prizerať sa. Píše o tom agentúra AP.

Guterres v stredu zopakoval svoju výzvu, aby vakcíny proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 boli považované za „celosvetové verejné dobro“, ktoré bude dostupné pre všetkých občanov – najmä afrických krajín.

Pripomenul, že 54 štátov afrického kontinentu od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 2,2 milióna prípadov nákazy a viac ako 53.000 úmrtí. „Skutočne je tu nádej, že vakcíny – v kombinácií s ďalšími opatreniami verejného zdravia – pomôžu k prekonaniu pandémie,“ povedal Guterres. „Ak však dostatočne (finančne) Afriku nepodporíme, nebudeme s pandémiou schopní bojovať,“ upozornil.

Aj preto je podľa neho dôležité, aby sa počas nasledujúcich dvoch mesiacov podarilo vyzbierať 4,2 miliardy dolárov potrebných na dofinancovanie projektu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom COVAX, ktorého úlohou je zaistiť prístup k budúcej očkovacej látke proti chorobe COVID-19 aj rozvojovým krajinám.

Guterres sa tak vyjadril na tlačovej konferencii po virtuálnom stretnutí s predstaviteľmi Africkej únie (AÚ).

Šéf afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) John Nkengasong koncom novembra uviedol, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa v Afrike pravdepodobne začne až v druhom štvrťroku budúceho roka. Guterres v stredu v reakcii na tieto slová vyjadril nádej, že sa podarí do Afriky dostať vakcíny ešte pred týmto dátumom.

Do projektu COVAX sa už zapojilo viac ako 180 sveta, významnými výnimkami sú však Spojené štáty a Rusko. Dosluhujúci americký prezident Donald Trump preferuje prednostne Američanov, v utorok dokonca podpísal dekrét zameraný na to, „aby sa zaistilo, že americkí občania dostanú americké vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ako prví“. Rusko cez víkend v Moskve spustilo očkovanie vlastnou vakcínou Sputnik V, viaceré štáty sú však voči jej účinnosti skeptické.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *