P. Pčolinský: O voľbe šéfa ÚŠP by sa mohlo hovoriť na pondelkovej koaličnej rade

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. decembra (TASR) – O voľbe špeciálneho prokurátora by sa mohli lídri rozprávať už na pondelkovej (14. 12.) koaličnej rade. Predpokladá to šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. Pre TASR tiež uviedol, že personálne nominácie ešte neboli predmetom koaličnej rady. Pčolinský nemá problém s tým, ak by tento post zastával neprokurátor. Ak bude na tom dohoda, predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš zase nemá problém s Danielom Lipšicom vo funkcii špeciálneho prokurátora.

„Vzhľadom na to, že bol vyhlásený termín voľby, predpokladám, že to môže byť predmetom koaličnej rady v pondelok,“ povedal pre TASR Pčolinský. „V tejto chvíli sú všetci možní kandidáti na rovnakej štartovacej čiare,“ doplnil s tým, že nevie o inom mene okrem advokáta Daniela Lipšica, o ktorom sa hovorí v súvislosti s týmto postom.

Pčolinský nevie, či bude niekto z poslancov Sme rodina navrhovať kandidáta. „Keďže sa zmenil zákon, tak to môže byť aj neprokurátor. Každopádne by to mal byť človek, ktorý rozumie problematike, má prax v rámci justície a trestných konaní a mal by to byť človek s čistým morálnym kreditom. Nevieme, kto sa prihlási. Tak ako pri voľbe generálneho prokurátora veľmi zaváži verejné vypočutie,“ priblížil.

Hnutie OĽANO ani strana SaS ešte tému voľby šéfa Úradu špeciálneho prokurátora (ÚŠP) v poslaneckých kluboch nepreberali. Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš pre TASR uviedol, že nie je pre neho rozhodujúce, či bude šéfom ÚŠP prokurátor alebo neprokurátor. „Skôr odvaha, skúsenosti, schopnosti a charakter,“ dodal.

Poslanci NR SR majú špeciálneho prokurátora voliť na schôdzi, ktorá sa začne 26. januára 2021. Termín na podávanie návrhov je 8. januára 2021. Špeciálny prokurátor sa bude voliť po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie. Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom podobne ako uchádzači na generálneho prokurátora či ústavného sudcu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *