Parlament odobril predĺženie núdzového stavu, plénum odmietlo návrh Smeru-SD o diskusii k plánu obnovy, nastali aj zmeny vo výboroch

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: nrsr.sk

Bratislava 26. februára (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatkovom hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie. Zo 118 prítomných hlasovalo za 83, proti bolo 35 poslancov. Núdzový stav predĺžila vláda od 8. februára na ďalších 40 dní.

Opakované predĺženie núdzového stavu nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič (SaS).

Poslanci rokovali o núdzovom stave na mimoriadnej schôdzi od stredy (24. 2.). Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní.

Opozičným poslancom v návrhu vlády na odsúhlasenie predĺženia chýbala analýza doterajších opatrení a tiež konkrétne návrhy ďalších opatrení. Upozorňovali, že viaceré sa dajú uplatniť bez potreby núdzového stavu. Koaliční poslanci avizovali podporu, no viacerí do budúcna očakávajú opatrenia, ktoré by neboli viazané na núdzový stav.

Národná rada (NR) SR neprijme uznesenie o okamžitom predložení návrhu národného plánu podpory obnovy a odolnosti na verejnú diskusiu. Návrh z dielne opozičného Smeru-SD v piatok plénum odmietlo. Hlasovaním o tomto bode zároveň poslanci ukončili 24. schôdzu parlamentu.

Opoziční poslanci navrhovali, aby parlament vyjadril „vážne znepokojenie“ nad úrovňou, intenzitou a meškaním prác na príprave plánu obnovy aj nad „neexistenciou politického líderstva“ predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) v procese tvorby tohto plánu.

Zároveň žiadali od vlády okamžite predložiť na rokovanie NR SR správu o stave prípravy plánu obnovy, ale aj zaviesť krízový spôsob riadenia tohto plánu. Požadovali zabezpečiť prerokovanie stavu prípravy plánu obnovy vrátane aktuálneho znenia materiálu a návrhu investícií z mechanizmu na podpor obnovy a odolnosti.

Poslanci v piatok odsúhlasili aj zmeny v parlamentných výboroch. Za člena výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zvolili poslanca zo strany Za ľudí Tomáša Valáška. Nahradil tak Miroslava Kollára (nezaradený), ktorý nedávno odišiel zo strany.

Členom školského výboru miesto zosnulého Ľubomíra Petráka sa stal jeho náhradník Augustín Hambálek (Smer-SD). Stal sa tiež členom mandátového a imunitného výboru. Martina Beluského (ĽSNS) zas zvolili za člena výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Parlament odobril predĺženie núdzového stavu, plénum odmietlo návrh Smeru-SD o diskusii k plánu obnovy, nastali aj zmeny vo výboroch

  • 26. februára 2021 at 18:32
    Permalink

    Dúfam, že zoznam tých svíň, ktoré hlasovali ZA bude uložený vtom debilnom „Langošovom „úrade , a že po voľbách nebudú žiadať štátnu ochranku.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *