Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Štátne sviatky by dozaista mali spoločnosť spájať, nie ju rozdeľovať. Preto je zarážajúce, že z myšlienky národného porozumenia z konca roka 1989 a začiatku roka 1990, na ktorú si už pomaly nik nespomenie, je dnes DEŇ BOJA ZA SLOBODU A DEMOKRACIU, pričom sa všeobecne na politickej i mediálnej úrovni tento sviatok interpretuje ako BOJ PROTI VTEDAJŠIEMU REŽIMU, založenému nielen na vedúcej úlohe komunistickej strany, ale aj na ideológii sociálnej rovnosti (vrátane rovnoprávnosti žien) a ochrane pracujúcich. 

Pravdaže – aj za socializmu boli rozliční zbohatlíci – najmä čašnici, mäsiari, zelovocári, taxikári, veksláci, poprední umelci a ľudia s možnosťou pracovne cestovať do zahraničia, čo sa spájalo s vysokými diétami (náhradami výdavkov na stravu v cudzine). Týmto skupinám sa nevyrovnali svojimi príjmami ani vrcholní štátni a tobôž stranícki predstavitelia. Podstatné je, že mamonárstvo (teda honba za majetkom) sa nepokladala za cnosť, ale naopak. Na rozdiel od súčasnosti, keď sa verejne obdivuje bohatstvo bez ohľadu na spôsob jeho nadobudnutia. Navyše – informovanejší a rozumnejší si dobre uvedomujú, že tí skutočne najbohatší majú dosť dôvodov neupozorňovať na svoje finančné rekordy, preto sa vôbec neobjavujú v publikovaných rebríčkoch a špecializovaných časopisoch.

Vráťme sa k pozabudnutej koncepcii národného porozumenia, veď tak sa aj nazývali všetky tri prechodné „revolučné“ vlády – federálna, česká a slovenská, v ktorých pôsobili predovšetkým skúsení komunisti a bývalí komunisti (čiže politici, ktorých vylúčili z komunistickej strany vzhľadom na to, že nesúhlasili so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československej socialistickej republiky v auguste 1968). Ak aj podľa súčasného premiéra si nikto nemá privlastňovať 17. november 1989, tak je najvyšší čas sa zamyslieť nad oficiálnym pomenovaním tohto štátneho sviatku. Skrátka – militantnú rétoriku O BOJI, ktorá evokuje existenciu ZNEPRIATELENÝCH BOJOVNÍKOV, treba nahradiť slovníkom občianskeho zmierenia, ktorý zodpovedá spoločenskej realite – v historickom i aktuálnom zmysle. Aby sme nevymýšľali vymyslené, stúpenci odstraňovania zbytočného napätia, rozporov, nezhôd a konfliktov by sa napríklad s názvom DEŇ NÁRODNÉHO POROZUMENIA mohli stotožniť.

Pavol Janík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Pavol Janík: Deň národného porozumenia

  • 4. decembra 2019 at 11:07
    Permalink

    Kategorický NESÚHLASÍM s autorom naivného článku, že
    „militantnú rétoriku O BOJI, ktorá evokuje existenciu ZNEPRIATELENÝCH BOJOVNÍKOV, treba nahradiť slovníkom občianskeho zmierenia, ktorý zodpovedá spoločenskej realite“
    Ako komunitarista a de facto antiboľševik sa nikdy nezmierim s jeho stupidným občianskym zmieraním.
    V neľútosnom triednom boji je potrebné tvrdo pokračovať proti neonacistom, neoconom, solárnym neoboľševikom (neomarxistom) a neolibertariánom!!!
    Potrebné je ad fonte sa vrátiť k pôvodnému dňu študentstva a nevymýšľať pre deň hanby a boľševicko-kapitalisického prevratu z roku 1989 dehonestujúce a poburujúce pseudo sviatkové názvy.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *