Peniaze z Plánu obnovy pôjdu najmä do nemocníc, krajinu čaká aj ich reforma

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 15. decembra (TASR) – Prioritou Plánu obnovy v oblasti zdravotníctva bude najmä modernizácia nemocníc. Tomu má predchádzať aj ich reforma – optimalizácia nemocničnej siete. Finálny dokument zmeny by mal byť známy v prvom kvartáli budúceho roka. O vízii zdravotníctva na najbližších šesť rokov debatovali odborníci počas utorkovej verejnej diskusie o Pláne obnovy.

Podľa Oskara Dvořáka, generálneho riaditeľa Sekcie reformnej agendy Ministerstva zdravotníctva SR, tím odborníkov vybral investične náročné oblasti. „Voči nemocniciam máme obrovský investičný dlh,“ poukázal Dvořák.

Väčšina nemocníc je zastaraných a umiestnených v nevyhovujúcej infraštruktúre. Mnohé nemocnice sú tvz. pavilónového typu, niektoré nemocnice majú 50 až 80 roztrúsených budov po celom areáli. „Pandémia nám odhalila neschopnosť nemocníc sa reprofilizovať rýchlo a cielene, pretože ich infraštruktúra to neumožňuje, keďže budovy sú roztrúsené, presun pacientov je náročný a je tam procesne náročné dosiahnuť medicínu 21. storočia. Nie je to len o prístrojovom vybavení. To keď je v nevyhovujúcom prostredí, nevieme dosiahnuť požadované výsledky,“ vysvetlila dôležitosť obnovy budov nemocníc počas diskusie Iveta Griačová, generálna riaditeľka Sekcie efektívneho hospodárenia ministerstva zdravotníctva.

Rezort aktuálne pracuje na pláne reformy nemocníc, čo je podmienkou od Európskej komisie pre čerpanie peňazí z Plánu obnovy stanovenej pre Slovensko. „V prvom kvartáli budúceho roka bude optimalizácia siete dokončená, a potom ju predstavíme verejnosti a odborníkom. Chceme optimalizáciou skoncentrovať kvalitu zdravotnej starostlivosti. Budeme sa zameriavať na dostupnosť a kvalitu a tiež na efektivitu a udržateľnosť,“ dodala Griačová.

Podľa Martina Smatanu, zdravotníckeho analytika, by bolo vhodné do Plánu obnovy pre zdravotníctvo doplniť aj investície do onko a kardio oblastí, či do skrátenia čakacích dôb. „Potom by sme zistili, že netreba toľko investovať napríklad do liekov a benefit by bol väčší,“ navrhol počas diskusie Smatana. Investíciu do budov nemocníc však vníma ako jeden z kľúčových nástrojov, aby sa reforma siete zariadení zrealizovala.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *