Pentagón zrušil rozhodnutie stiahnuť lietadlovú loď z Perzského zálivu, údajne kvôli hrozbám z Iránu.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 4. januára (TASR) – Spojené štáty v nedeľu zrušili rozhodnutie stiahnuť americkú lietadlovú loď USS Nimitz z Perzského zálivu, a to z dôvodu hrozby útoku iránskych síl. V pondelok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na americký Pentagón.

„Vzhľadom na nedávne hrozby zo strany iránskych vodcov proti prezidentovi (Donaldovi) Trumpovi a ďalším predstaviteľom americkej vlády som nariadil USS Nimitz, aby zastavila svoj rutinný presun,“ uviedol v nedeľu úradujúci minister obrany USA Christopher C. Miller. Zrušil tým svoj príkaz z 31. decembra, kedy posádke lietadlovej lode, ktorá pôsobila v Perzskom zálive od novembra, nariadil návrat domov.

Americký denník The New York Times vtedy napísal, že návrat USS Nimitz signalizuje, že odchádzajúca vláda Donalda Trumpa sa snaží o zmiernenie napätia medzi USA a Iránom.

Miller neposkytol bližšie informácie o údajnej hrozbe útoku zo strany islamskej republiky.

Nedeľňajšie vyhlásenie Pentagónu prišlo presne rok po útoku amerického bezpilotného lietadla v irackom hlavnom meste Bagdad, pri ktorom zahynul vplyvný iránsky veliteľ Kásem Solejmání a jeho iracký spojenec abú Mahdí al-Muhandis.

Výročie ich zabitia pri útoku neďaleko bagdadského letiska z 3. januára 2020, ktorý dostal úhlavných nepriateľov USA a Irán na pokraj vojny, si pripomenuli aj ľudia v Iráne, no tiež Sýrii, Libanone, Jemene i iných krajinách.

Generálmajor Solejmání (62), veliteľ zahraničných operácií iránskych Revolučných gárd, bol považovaný za jedného z najvplyvnejších iránskych lídrov, ktorého autorita siahala do Iraku, Sýrie a ďalších častí Blízkeho východu. Al-Muhandis bol zástupcom veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU), zastrešujúcej organizácie desiatok šiitskych milícií, podporovanej Iránom.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom sa stupňuje, odkedy Trump v roku 2018 stiahol USA z tzv. jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom a obnovil sankcie voči islamskej republike, čo jeho vláda označila za stratégiu „maximálneho tlaku“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Pentagón zrušil rozhodnutie stiahnuť lietadlovú loď z Perzského zálivu, údajne kvôli hrozbám z Iránu.

  • 4. januára 2021 at 12:58
    Permalink

    DÔVERYHODNOSŤ USA KLESÁ K NULE AJ U SPOJENCOV.
    USA UŽ NEMÁ VOJAKOV
    „Črtá sa úpadok americkej hegemónie, pretože v prvom desaťročí 21. storočia boli jej poslednými piliermi dolár, ktorý už podľa mňa skončil, a armáda, ktorá je nepoužiteľná. Je nepoužiteľná, lebo má desaťkrát viac všetkých veľkolepých strojov ako ktokoľvek iný: všetky tie lietadlá, všetky tie bomby, všetko veľmi moderné, ale nemá vojakov. Irak, Afganistan a rôzne iné miesta dokázali, že bez vojakov to nepôjde. Vojaci nie sú, pretože je to v USA politicky nerealizovateľné. Posledný raz, keď sa použili skutoční americkí vojaci, vznikla vzbura, ktorej sa hovorí vietnamská kríza.
    *
    Preto sa nepoužívajú vojaci, používajú sa žoldnieri. Takže nakupujete služby od chudobných: čiernych obyvateľov, Latinoameričanov a bielej vidieckej mládeže. Z nich sa skladá americká armáda a námorníctvo. Práve teraz sú trochu nadmerne využívaní, takže dokonca ani im sa neoplatí znovu vstupovať do armády.
    *
    Potom tu máme Národnú gardu a tá sa skôr skladá z príslušníkov strednej triedy. Nikdy neočakávali, že strávia dlhé roky v Iraku, a tak sa tiež znovu neprihlasujú. Takže žiadni vojaci nie sú. Spojené štáty americké vlastne nemajú žiadnych vojakov, ktorých by mohli niekam poslať. Všetky tie reči o Severnej Kórei, Iraku alebo Somálsku sú nezmyselné. Nie sú žiadni vojaci a bombardovanie nebude stačiť. Nefunguje to. Takže tu nie je žiadna ozbrojená sila. Čoskoro si to každý uvedomí a všetci začnú hovoriť, že sa vás neboja, pretože nemáte žiadnu moc.
    *
    Nemáte žiadnu vojenskú moc. Míňate svoje peniaze vo veľkom stroji, ale nefunguje to. Takto vojnu vyhrať nemôžete. Teraz si ľudia naozaj zrazu uvedomili, že Spojené štáty americké nemajú v rukách žiadne tromfy.“
    Immanuel Vallerstein, americký sociológ, 2009

    „Priemerný americký vojak, námorník, pilot alebo námorná pechota nevidí v Afganistane, na Strednom východe a vo väčšine Afriky nič, čo by ospravedlňovalo jeho smrť. “
    Douglas MacGregor, americký plukovník vo výslužbe
    v rozhovore pre Fox News

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *