Petičný výbor odovzdá v pondelok prezidentke vyše 600.000 podpisov za referendum

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 29. apríla (TASR) – Viac ako 600.000 podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách odovzdá petičný výbor do podateľne Prezidentského paláca v pondelok (3. 5.). TASR o tom informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

„Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, keď sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za 11 týždňov. A to aj napriek prísnym pandemickým opatreniam,“ uviedol Erdélyi.

Petičný výbor pripomenul, že prezidentka SR Zuzana Čaputová by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Petičný výbor odovzdá v pondelok prezidentke vyše 600.000 podpisov za referendum

 • 29. apríla 2021 at 16:45
  Permalink

  Takže do referenda zostáva 4-5 mesiacov (lebo každý bude využívať zákonné lehoty – prezidentka, Ústavný súd a aj parlament).
  Do zorganizovania volieb potom zostáva ďalších pár mesiacov – záleží od toho, akej podpory sa Hegerovej vláde dostane od Sorosa a EU a aké prekážky, napríklad v podobe „núdzového stavu“ bude ich zorganizovaniu klásť pod nohy.
  Medzitým hodia nejaké omrvinky našim podnikateľom ako držhubné, zrušia testovanie, budú sa pekne usmievať a náš nasprostastý občan im všetko zlé zabudne, odpustí a dá im druhú šancu, len aby mohol ohnúť chrbát, šúchať nožičkami a potichučky niekde na teraske v decembri s náhubkom a potvrdením o negatívnom teste hundrať a čakať na ďalšie referendum.

  Reply
 • 29. apríla 2021 at 23:03
  Permalink

  Prepacte,alep,Kolikova,p.Remisova sa vyjadrili ,ze predcasne volby nebudu. Tak uz sa asi takto so skladkovou pani dohodli,alebo sa opravdu rozhodli ignorovatvolu ludi. Oni nesleduju vobec,co sio nich lidia mzslia,nepocuju a nechcu.Vsak.p.Remisovej je to prva a posledna sanca byt vovlade.budu sa branit zubami,nechtami, a preto ich treba vyhnat z uradu vlady, 1.5.2021 bude prvomajovy protest,dufam ,ze im to ludia pridu vysvetlit vo velkom pocte,drzim palce. Rychlo,lebo tych skod bude daleko viac, zapredanci

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *