Poľsko: Vicepremiér Kaczyňski prežil hlasovanie o nedôvere

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Varšava 10. decembra (TASR) – Poľský vicepremiér a šéf vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski tesne prežil hlasovanie o nedôvere v dolnej komore parlamentu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Hlasovanie sa konalo v stredu večer. Spomedzi 450 prítomných poslancov Sejmu hlasovalo za zotrvanie Kaczyňského na poste podpredsedu vlády 232, zatiaľ čo 216 bolo proti. Šéfa PiS podporil aj jeden poslanec opozície, ktorá hlasovanie iniciovala.

Návrh na vyslovenie nedôvery Jaroslawovi Kaczyňskému, zrejme najvplyvnejšej osobnosti poľskej politickej scény, predložili zákonodarcovia zo stredopravej Občianskej koalície (KO) a z aliancie Ľavica.

Zdôvodnili to tým, že Kaczyňski polarizuje poľskú spoločnosť a nesie zodpovednosť za tvrdé policajné zákroky voči demonštrantom protestujúcim proti sprísňovaniu interrupčných zákonov.

Kaczyňski (71) až donedávna nezastával nijakú exekutívnu funkciu. Ako predseda vládnucej národnokonzervatívnej strany PiS bol napriek tomu považovaný za najmocnejšieho poľského politika.

Postu vicepremiéra sa ujal len v októbri tohto roku po prekonaní krízy vo vnútri vládnej koalície, v dôsledku ktorej hrozil pád vlády a vypísanie nových volieb. Ako vicepremiér dozerá na fungovanie kľúčových silových rezortov vnútra, obrany a spravodlivosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *