OZNAM: diskusia s Ľubošom Blahom – ZRUŠENÁ – z osobných dôvodov

Žiaľ, boli sme nútení na poslednú chvíľu zrušiť akciu DAV DVA s L. Blahom v Košiciach. Ide o súkromné dôvody L. Blahu, ktoré pre ochranu jeho súkromia nemôžeme komentovať. Prednáška bude presunutá na iný termín o ktorom budete včas informovaní. Ospravedlňujeme sa za spôsobené nepríjemnosti.

 

Pozývame Vás na diskusiu s Ľubošom Blahom na tému budúcnosť družstevníctva, postrehy z cesty do Číny a taktiež predstavenie najnovšej knižky Antiglobalista.

PROGRAM:

– Ľuboš Blaha (poslanec NRSR, šéf výboru pre Eurúpske záležitosti) – budúcnosť družstevníctva, postrehy z cesty do Číny a predstavenie knihy Antiglobalista

– Diskusia s verejnosťou

———————————————————————————————————————————————————-

Keďže je kapacita obmedzená, je potrebné sa zaregistrovať na tomto registračnom linku, alebo mailom na: dav.dva@protonmail.com

———————————————————————————————————————————————————-

Dátum a čas: 17.9.2018 (pondelok), od 14:30
Miesto: Hlavná 68, Košice – Zasadačka na 1. poschodí, Blok C

23 thoughts on “OZNAM: diskusia s Ľubošom Blahom – ZRUŠENÁ – z osobných dôvodov

 • 27. augusta 2018 at 19:02
  Permalink

  A čo takto namiesto nekonečných diskusií predložiť v NR SR zmeny príslušných zákonov, ktoré by vytvorili priestor pre zakladanie poľnohospodárskych družstiev. Tých skutočných družstiev, ktoré boli zničené legislatívou, ktorá zaviedla tzv. podieľnicke družstevné listy a z PD urobila de facto akciové spoločnosti.
  Veď kde inde by sa mal poslanec angažovať ak nie v parlamente.

  Reply
 • 28. augusta 2018 at 7:54
  Permalink

  Súhlasím s Imrichom. Ale aj diskusia je potrebná. Bude z toho nejaké video? Resp. bude možnosť o tomto probléme diskutovať na nete s pánom poslancom a inými zainteresovanými?

  Reply
  • 28. augusta 2018 at 9:52
   Permalink

   Zdravím,
   záznam bude, ako stále. Diskutovať s poslancom sa dá na diskusii, na ktoru pride osobne. Neviem ako na nete ste myslel

   Reply
 • 3. septembra 2018 at 22:10
  Permalink

  Ale na to aby vznikli socialistické družstvá treba tým druhým ukradnúť majetok. Pozemky, zvieratá a stroje. A desatoro Božích prikázaní Vám nehovorí nič?
  Ach banda odporných zlodejov.

  Reply
  • 4. septembra 2018 at 7:49
   Permalink

   Co dava cloveku pravo ohradit si pozemok, vlastnit zvierata? Je boh ze ich stvoril? Plody prirody maju patrit vsetkym…ani tie stroje by nevytvoril nebyt predchadzajucich spolocenskych poznatkov a minulej prace.
   Druzstva za socializmu zabezpecovali potravinovu sebestacnost. Ludom co zobrali pozemky nevyhodili na ulicu a netreli biedu, ale castokrat boli zamestnany v tom druzstve ktore bolo efektivnejsie ako male farmy…z plodov druzstva profitovalo viac ludi ako z plodov malych rolnikov.
   Kazdopadne diskusia neni zamerana na polnohospodarske druzstva…

   Reply
   • 4. septembra 2018 at 17:32
    Permalink

    Ale nehovorte.
    1. Nikto normálny si nedá vziať svoj majetok, keďže odovzdaním majetku odovzdáva aj svoju slobodu.
    2. Keďže som veľkú časť svojho života žil v socializme tak viem, že keď sme mali potravinovú sebestačnosť, tak nič v obchodoch nebolo a keď ju nemáme, tak máme plné obchody.
    3. Ľuďom čo zobrali pozemky ( áno správne vzali) zničili život. Mnohí spáchali samovraždu, niektorí umreli na depresie a tých vzdorovitejších jednoducho zatvorili a občas aj zavraždili však.
    4. Keďže ekonomike nerozumiete, tak žiaľ neviete že družstvá boli vysoko neefektívne a vládla v nich prezamestnanosť a dokonca detská práca. Práve to je dôvod prečo z nich vydržalo tak málo.
    .
    Cieľ humánnej a spravodlivej spoločnosti je sloboda a prosperita. A tá sa nedá dosiahnuť neslobodnými spôsobmi. Jednoducho cieľ, ktorý sa nedá dosiahnuť mravnými prostriedkami nie je správny cieľ. Mimochodom, nikto Vám a ani Vám podobným nebráni aby ste si založiuli nejaký komunitný podnik. Avšak založte si ho za svoje, nie za cudzie.
    .
    A ako to vyzeralo sme už za socializmu zažili . Ďakujem, neprosím.

    Reply
    • 4. septembra 2018 at 21:32
     Permalink

     1. Kradneš mená, nevieš sa podpísať ani vlastným menom a chceš poučovať ostatných o mravnosti. Budem Ťa preto volať Ďuro.
     2. To, čo tu Ďuro natáral, si zaslúži, aby sa vrátil do prvého ročníka a učil sa, učil sa, učil sa.

     3. Družstva nevznikli rozkrádaním, ale spojením roľníkov do kolektívneho družstva. Keby si mal niečo v hlave, tak by si vedel, že výrobný spôsob, technika sa neustále zdokonaľuje a potrebuje stále iný prístup, iné vzťahy medzi ľuďmi, aby bola využitá efektívne. Dnešný výrobný spôsob a technológie sú spoločenské, kolektívne, jednotlivec ich nevie sám ani produkovať, ani prevádzkovať. Preto nielen v socializme, ale aj v post-klasickom socializovanom kapitalizme dochádzalo ku koncentrácii kapitálu, akciovým spoločnostiam, kde sa zišli tisíce vlastníkov v jednej firme.

     Táraniny, že súkromník je jedine dobrý vlastník, štát, družstvo sú zlí vlastníci, sa po r. 1989 neosvedčili. Zajtra Ťa odvediem do dediny a presvedčíme sa na vlastné oči. Za socializmu na našej malej dedine bolo okolo 30 kusov dobytka, v každom dvoje ošípané, sliepky, asi 5 stád oviec. Vykášal sa každý kus lúky, takmer v každej dedine na Slovensku sa ľudia súdili o lúky na kosenie. Aj my sme vykášali aj lesné lúky, po otcovi sa dve lúky v lese aj nazývajú.
     Po r. 1989 si ľudia rozobrali majetok z družstiev, kým im družstvo obrábalo polia, pár rokov to išlo. Ale potom to začali obrábať motykami, dvaja z toho umreli. Ľudia postupne zistili, že sa neopláca siať obiloviny, na to treba veľkovýrobnú formu, nie malého súkromníka. Švagor bol posledný, ktorý ešte sial, až kým ho synovia nepresvedčili, že náklady má vyššie ako príjmy, je v strate. Dnes sú v dedine tri kravy, zopár oviec, ošípané v piatich dvoroch, sliepky podobne. Záhrady zarastené, trávu vám ponúkne každý na kosenie, chce sa jej zbaviť. Tak to dopadlo so súkromným hospodárením.
     Chystám sa zájsť na úrad životného prostredia a nahlásiť vlastníkov pozemkov, že si nekosia, množia sa im tam invázne rastliny. Z toho dôvodu, lebo zo traja ľudia v dedine ešte stále sa bijú o pozemky a nemožno kvôli nim urobiť ani chodník, ani vysporiadať cintorín, sprevádzkovať obchod.

     Tak dopadli naši súkromní vlastníci, je to banda lenivcov, ktorí si žiadne pozemky nezaslúžia. Na druhej strane treba ale tiež povedať, že jednotlivcovi sa na malom pozemku neoplatí podnikať, pretože nemá kde svoju produkciu predať. Na svoje krytie potrebuje veľkú organizáciu, družstvo. Keby nebolo takých Ďurov, ako si Ty, ktorí tárajú a tárajú a ľuďom balamutia hlavy, už dávno mohli fungovať vo veľkých, silných zoskupeniach, družstvách, ktorú by boli dostatočné silné aj na vyjednávanie so zahraničnými obchodnými reťazcami.

     Reply
    • 4. septembra 2018 at 21:42
     Permalink

     Ďuro, hneď zajtra sa vrátiš do školy, pretože nevieš ani takú vec, že súkromné vlastníctvo vznikalo násilím.
     Aj kapitalistické súkromné vlastníctvo, veľké kapitalistické poľnohospodárske latifundie vznikali okrádaním malých súkromných roľníkov v procese prvotnej akumulácie. Daj si do vyhľadávača Proces prvotnej akumulácie, aby si sa na to pozrel. Veľké priemyselné firmy takisto vznikali likvidáciou malých remeselníkov, cechov. Cechy mali totiž mnohé obmedzenia, napr. v počte pracovníkov ap., čo znemožňovalo premeniť majetok na kapitál. Tak kapitalizmus jednoducho likvidoval malých súkromných roľníkov, remeselníkov, aby mu nestáli v ceste. Kapitalisti vyháňali roľníkov z ich pozemkov, búrali im domy, zaberali majetok. Získali tým jednak pozemky a získali tým aj „slobodnú“ pracovnú silu (to Tvoje obľúbené slovko Sloboda) pre svoje latifuncie a priemyselné podniky.

     Lenže nelikvidovali len malých súkromníkov, okrádali ich o majetok, ale oni okrádali celé kontinenty. Vybili domorodcov Tasmánie, Afriky, Ázie, Ameriky, privlastnili si ich pôdu, majetok, prácu.
     Takže na Tvojom mieste by som netáral o slobode a božích prikázaniach, ale išiel sa vyspovedať za ťažké hriechy, ktoré si napáchal na ľuďoch.

     Reply
     • 5. septembra 2018 at 23:50
      Permalink

      Milý Milan Antal
      Musím sa žiaľ podpisovať pseudonymom, lebo súdruhovia mi pod vlastným, menom mazali príspevky. Už vieš?
      Ja Ťa budem zas volať Truľo.
      1. Družstvá vznikli násilím a donucovaním. Nikto normálny sa nevzdá dobrovoľne svojho majetku.
      2. To čo Truľo natáral je mimo misu. Nič z toho nie je pravda. A netreba chodiť do školy aby sme vedeli kde je pravda.
      3. A to ostatné je znôška zlátanín, ktorému chýba poznanie a logika.

     • 6. septembra 2018 at 20:20
      Permalink

      Ďuro, predsa toto meno nie je nadávka, ale neviem, prečo by som Ťa mal oslovovať Brežnev. Takže si sa zase predviedol vulgarizmami.
      Už som Ti povedal, že hovoríš do toho, čo si v praxi nevidel. Príď zajtra na dedinu a vyskúšame si, či vieš kosiť, hrabať, seno sušiť, stoh sena naklásť, okopávať, stromky sadiť, orezať a ďalšie práce. Pretože v malom môžeš hospodáriť iba týmto spôsobom. Ale budeš voči veľkým družstvám nekonkurencieschopný, obchodné reťazce vykúpia Tvoju úrodu len po pár centov, ihneď skrachuješ.
      A darmo budeš mať aj veľký sad, s úrodou si neporadíš, lacnejšie ju bude nechať zhniť na strome. To nehovorím do vetra, to hovoria majitelia, ktorí nemajú zabezpečený odbyt, komplexne vyriešené spracovanie svojej úrody. Zberači ovocia vyjdú majiteľa drahšie ako predajú jablká.
      Malému roľníkovi sa neoplatí mať traktor, kombajn, sejačku a ďalšie stroje, pretože ich na malej výmere pozemkov nevyužíje.

      Preto sa malí roľníci potrebujú spájať do družstiev, že tým dosiahnu vyššiu efektívnosť, lepšie využitie svojich strojov, budov – a hlavne silné družstvá sa lepšie vedia presadiť pri jednaní s veľkými obchodnými reťazcami. Prípadne vedia vyriešiť inak spracovanie úrody. Preto sa v socializme vytváral ucelený agrosektor, ktorý komplexne riešil nielen pestovanie, ale aj spracovanie úrody.

 • 6. septembra 2018 at 9:16
  Permalink

  Brežnev, vymieňať názory, to áno. Ale urážať, dehonestovať…Kde sa to v nás berie, tá nenávisť, neúcta k človeku… A že vraj Slováci-národ holubičí, hm, hm !
  NENÁVISŤ- LÁSKA
  Len to, čo živíme,
  bude ďalej žiť.

  Reply
 • 7. septembra 2018 at 16:21
  Permalink

  Ďuro je v mojom ponímaní nadávka.
  .
  To čo hovoríš o malých roľníkoch je síce pravda, avšak nechal by som na nich, či sa rozhodnú založiť si družstvá. Možno niektorí radšej pozemky prenajmú, ale nevzdajú sa ich.
  No ale zrejme to nie je na programe dňa, lebo keby to chceli urobiť, už by to urobili. Nuž a tie družstvá za socializmu nevznikali dobrovoľne a preto aj tak dopadli. A všetko dopadne zle čo sa vnúti ľuďom proti ich prirodzenosti.
  A všetky poľnohospodárske činnosti ovládam a možno lepšie ako Ty. Všetko som totiž poočas svojho života praktizoval.
  A tí ľudia ktorí tu zvyčajne tárajú o socializme a družstvách pravdepodobne nič nemajú, lebo keby mali, prestali by tárať a nemali by túžby kradnúť iným to čo dosiahli svojou prácou.

  Reply
  • 7. septembra 2018 at 18:01
   Permalink

   Samozrejme, keď ste cítili násilie, viem pochopiť Vašu nenávisť. Ale zase komunisti to nemysleli s ľuďmi zle. Môj dedko, mamkin otec bol stredne veľký roľník /12 hektárov pôdy, zvieratá a nejaké stroje/, ale z rozprávania mojej mamky to neboli majetky, čo im komunisti zobrali, ale drina. Ako vyzeral deň mojej babky? Ráno pripraviť raňajky štyrom deťom, nakŕmiť kravy, svine, sliepky, husi, kačky, postarať sa o 25 oviec, potom poďme na pole, rýchlo domov navariť obed, nakŕmiť zvieratá, upratať, prať, žehliť…podojiť kravy, a opäť nakŕmiť zvieratá…žiadna voľná sobota a nedeľa, žiadna dovolenka, zvieratá by to nepochopili, práca by nepočkala. Raz sa stalo, že sa babke drevený kôl zapichol medzi prsty na nohe, rana hnisala, noha bolela, ale bolo treba hrabať, tak hrabala na kolenách. Lekár? Nebol na lekára čas, rana sama vyhnisala. Ani zdravotníctvo nebolo na takej úrovni ako za socializmu, žiadne zdravotné strediská v každej väčšej obci. Ani deti neboli pravidelne očkované, dve deti babke umreli na bežné detské choroby, i rodila doma.Po pôrode sa rýchlo pozbierať a do roboty. A deti? Mamkin brat nechodil poriadne do školy, lebo musel pomáhať dedkovi, starať sa o kone, do hory na drevo…Na poli musela pracovať aj moja mamka, ako také 11ročné dievčatko podávala snopy na voz, aj dostala, keď jej, chúďatku popadali…Starí rodičia z otcovej strany? Babku, ktorá pochádzala z rodiny majetnejšieho remeselníka vydedili, lebo si postavila hlavu a pred majetkom dala prednosť láske k chudobnému maloroľníkovi. aAtak žili v láske, ale v chudobe, hoci aj babka aj dedko boli veľmi pracovití ľudia, treli biedu, často hladovali. Aby kozička v zime v mrazoch nezahynula držali ju v dnu v malom domčeku, verili by ste? Nuž jej mlieko bolo zdrojom obživy.

   Reply
   • 7. septembra 2018 at 21:29
    Permalink

    Ach ach….súdružka Kotrádyová.
    Komunisti to mysleli zle, keďže ak si niekto myslí že mu môže vnútiť spôsob života, tak je to zlo. Na to netreba mať žiadnu školu.
    Neviem kde Vy a ostatní súdruhovia beriete to odporné a nemorálne presvedčenie, že keď sa skupina ľudí dostane k moci, tak môže uskutočniť zločin, ktorý ak je v mene štátu, nie je zločinom.
    Zobrať ľuďom pôdu či iný majetok pod hocijakou zámienkou či ideológiou je zločin, ktorý vždy vedie k násiliu vraždám, ba i vojnám.
    Keď za Slovenského štátu kradli ( arizovali) odporní zločinci majetok židovským občanom, tak to viedlo najskôr k zbaveniu slobody a potom k zbaveniu života. A vždy sa to začína kradnutím majetku tomu druhému a väčšinou tými ľuďmi, ktorí vlastnou vinou žiadny majetok nemajú. No a tak začal socializmus. Kradnutím, potom menovou reformou ( peniaze totiž dávajú slobodu ) a preto ich všetkým vzali. No a tí čo sa vzpierali skončili v lágroch ako za slovenského štátu.
    .
    Ale aj tak sa treba spýtať ako to tí komunisti dokázali. Všetok ukradnutý majetok mohli použiť vybudovanie prosperujúcej spoločnosť a namiesto toho priviedli krajinu k chudobe.
    .
    No a všetko čo spomínate ako pokrok ( očkovanie, zdravotníctvo a pod. ) vybudovali v tej tzv. kapitalistickej spoločnosti na oveľa lepšej úrovni a oveľa rýchlejšie ako u náis. Nuž veď ako si žije zo svojho dôchodku rakúska predavačka a tá slovenská? Ako je možné že tí kapitalisti platia oveľa lepšie dôchodky ak u nás?
    Dalo by sa ešte o mnohom. Ale treba vždy myslieť na to, že cieľ ktorý sa nedá dosiahnuť morálnymi prostriedkami nie je ten správny cieľ.
    A tam kde je ideológia viac ako človek, je jedno či je nacistická, komunistická, náboženská.. tak tam sa vždy pácha násilie.

    Reply
  • 8. septembra 2018 at 12:10
   Permalink

   Ďakujem súdruh Brežnev, že ste sa unúvali na tieto stránky. Vykonávate neoceniteľnú prácu pre propagáciu tohto webu a článkov tu písaných. Nezainteresovaní ľudia si hneď urobia obraz o vás i o prispievajúcich tu pisateľoch i diskutérooch. Ešte raz vďaka.

   Reply
   • 9. septembra 2018 at 10:46
    Permalink

    Laco.
    Nezainteresovní ľudia si hneď urobia obraz o ľuďoch ktorí chcú v mene „sociálne spravodlivej“ spoločnosti kradnúť a potom vraždiť. To sme tu už mali však.

    Reply
    • 10. septembra 2018 at 17:52
     Permalink

     Kradnúť a vraždiť? Veď nebuďte taký krutý ku kapitalistom …

     Reply
 • 15. septembra 2018 at 9:59
  Permalink

  Brežnev, Brežnev, najlepšie urobíte, keď sa vrátite do svojho sargofágu a pohĺbite sa naspäť do seba, lebo je strašné, čo tu produkujete …

  Reply
  • 16. septembra 2018 at 14:03
   Permalink

   Strašné je čo tu produkujete vy.

   Reply
 • 15. septembra 2018 at 23:07
  Permalink

  Zaujímavé čítanie. Nie som ešte tak starý ale viem že prvé družstvá vznikli prvej ako komunisti a prvý komunisti boli práve prvý drustevnici. Znárodňovanie a iné veci boli len vyplody luckych hláv.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *