Predstavitelia EÚ v panike. Rúca sa im liberálna agenda

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel/Ankara 21. marca (TASR) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala v nedeľu všetkých signatárov tzv. Istanbulského dohovoru týkajúceho sa o práv žien na ratifikáciu tohto dokumentu. Urobila tak deň po tom, čo od dohovoru odstúpilo Turecko, píše agentúra DPA.


      „Ženy si zaslúžia silný právny rámec na svoju ochranu. Násilie páchané na ženách nie je tolerovateľné. Podporujem Istanbulský dohovor a vyzývam všetkých signatárov, aby ho ratifikovali,“ uviedla na Twitteri.


      Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril už v sobotu takisto na Twitteri nad týmto krokom poľutovanie a vyzval Turecko, aby svoje rozhodnutie zmenilo. „Dúfame, že Turecko sa čoskoro opäť pripojí k Európskej únii pri ochrane práv žien a dievčat, ktoré sú základným prvkom ľudských práv, mieru, bezpečnosti a rovnosti v 21. storočí,“ uviedol Borrell.


      Dekrét o odstúpení od dohovoru podpísal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a bol zverejnený v noci na sobotu v úradnom vestníku.


      Dohovor z roku 2011 je prvou záväznou normou na svete proti všetkým formám násilia na ženách. Dokument vtedy ešte ako premiér podpísal v Istanbule aj samotný Erdogan. Turecko ho následne ratifikovalo, ale v praxi sa nikdy neaplikoval.


      V Istanbule sa v sobotu konali protesty, ktorých účastníci žiadali, aby Erdogan vzal svoje rozhodnutie späť. Podľa DPA sa však ozvali aj hlasy spochybňujúce právo prezidenta rozhodnúť o odstúpení od dohovoru. Turecký minister spravodlivosti Adbülhamit Gül z vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) na Twitteri uviedol, že odstúpenie od medzinárodných dohôd musí schváliť parlament.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *