Prešov: NAKA ukončila vyšetrovanie v súvislosti s likvidáciou bytovky po výbuchu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prešov 20. apríla (TASR) – Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici po výbuchu plynu, ku ktorému došlo v decembri 2019, a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra (KP) Prešov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala primátorka mesta Andrea Turčanová.

„Od začiatku som tvrdila, že sme robili všetko s najlepším úmyslom a nie som si vedomá toho, že by mesto vedome niečo porušilo. Som veľmi rada, že vyšetrovateľ nám dal za pravdu a že naozaj mesto urobilo všetko preto, aby čo najskôr odstránilo mimoriadnu situáciu,“ uviedla primátorka.

„Zodpovedné orgány konajúce v mene mesta Prešov podľa zadovážených dôkazov postupovali tak, aby vzhľadom na vzniknutú situáciu a vzhľadom na okolnosti celého prípadu demolácie bytového domu postupovali pri spravovaní cudzieho majetku čo najhospodárnejšie a nespôsobili škody na cudzom majetku,“ citovala z uznesenia vyšetrovateľa NAKA Turčanová.

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer rok. Predchádzali mu dve trestné oznámenia, ktoré boli podnetom pre začatie trestného stíhania pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Jedno z nich podal prešovský mestský poslanec Martin Eštočák, podľa ktorého mesto neuprednostnilo výhodnejšiu ponuku na vykonanie týchto prác od konkurenčnej spoločnosti.

„Vyšetrovateľ dospel k záveru, že v danom prípade nedošlo k spáchaniu uvedeného trestného činu, ale môže ísť o správny delikt podľa zákona o verejnom obstarávaní, a preto rozhodol o postúpení veci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Z vykonaného vyšetrovania vyplynulo podozrenie, že Mestský úrad Prešov ako verejný obstarávateľ pri výbere dodávateľov demolačných prác porušil niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ako napríklad opomenutie priameho rokovacieho konania či neuzatvorenie písomnej zmluvy s dodávateľmi prác,“ uviedol pre TASR uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Podľa jeho slov sa so závermi vyšetrovateľa stotožnil aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove, keď 3. marca 2021 zamietol sťažnosť oznamovateľa proti uvedenému rozhodnutiu vyšetrovateľa ako nedôvodnú.

„Rozhodnutie je teda právoplatné a vo veci správneho deliktu bude ďalej konať ÚVO, ktorému už bola celá vec postúpená,“ skonštatoval Slivka.

Podľa Turčanovej má zákon o verejnom obstarávaní klauzulu, že pri mimoriadnej situácii je možné robiť rokovacie konanie bez zverejnenia, čo aj robili. Opomenuli však podľa nej o tom písomne informovať ÚVO.

„Urobili sme to až dodatočne, keď sme si uvedomili, že túto povinnosť sme zanedbali. Dennodenne sme sedeli na krízových štáboch, hľadali riešenia, aby ľudia nemuseli byť u príbuzných, známych a na internátoch veľmi dlhú dobu, ale aby sme ich vrátili čo najskôr domov. Chyby sa stávajú, nikto nie je neomylný,“ povedala primátorka.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 si vyžiadal osem obetí na životoch.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *