Prešovskí študenti si pripomenuli Jurija Gagarina, prvého človeka vo vesmíre

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V Prešove si pripomenuli sovietskeho kozmonauta Jurija Gagarina a jeho prvý let do vesmíru.

V Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove sa uskutočnila prezentácia o sovietskom letcovi a prvom kozmonautovi vo vesmíre Jurijovi Gagarinovi. Po prezentácii nasledovalo premietanie dokumentárneho filmu s názvom «Улыбка Гагарина» (Úsmev Gagarina).

27. marca, v deň tragickej smrti Jurija Gagarina, sa v Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove konala prezentácia o Jurijovi Gagarinovi, prvom človeku vo vesmíre. Podujatia sa zúčastnili pedagógovia, študenti rusistiky a iní záujemcovia.

Na začiatku podujatia si hostia vypočuli ruskú pieseň s názvom «Знаете каким он парнем был…» (Viete akým bol chlapíkom…) v podaní Jurija Guľajeva a českú pieseň s názvom Dobrý den, majore Gagarine v podaní Gustavа Bromа. Obe piesne boli naspievané na počesť Jurija Gagarina a jeho úspešného letu do vesmíru.

Gustav Brom: Dobrý den, majore Gagarine

Z prezentácie sa prítomní dozvedeli zaujímavé informácie a fakty o živote Jurija Gagarina a jeho triumfálneho letu do vesmíru, ktorý sa uskutočnil 12. apríla v roku 1961.

Hostia si okrem iného vypočuli aj list na rozlúčku, ktorý napísal Jurij Gagarin svojej manželke a deťom dva dni pred odletom do vesmíru. Tento list dostala manželka Gagarina, až po jeho tragickej smrti, 27. marca v roku 1968.

Taktiež zaznel aj neopakovateľný hlas sovietskeho hlásateľa Jurija Levitana a jeho hlásenie o úspešnom lete Jurija Gagarina. Takisto zazneli zaujímavé informácie o vzniknutí nadpisu na prilbe Jurija Gagarina, o prvej zahraničnej ceste Gagarina, ktorá viedla práve do Československa a iné zaujímavosti.

Nižšie uvádzame niekoľko základných informácií o živote Jurija Gagarina.

Jurij Gagarin (1934 – 1968) sa narodil 9. marca 1934 v dedine Klušino, neďaleko mesta Gžatsk (neskôr premenovaného na Gagarin), západne od Moskvy. Pochádzal z jednoduchej vidieckej rodiny, mal ešte troch súrodencov.

V roku 1941 do rodiny Gagarina zasiahla vojna, ich dom obsadili nemeckí vojaci a rodina bola nútená vykopať si zemľanku. V roku 1943 bola rodina rozdelená, ustupujúci Nemci so sebou odvliekli jeho dvoch starších súrodencov, ale obaja zo zajatia utiekli. Celá rodina sa znova spolu zišla až po skončení vojny.

Po vojne, v roku 1945, sa rodina presťahovala do mesta Gžatsk. V roku 1949 sa Jurij Gagarin rozhodol vyučiť remeslu, išiel sa učiť za zlievača do mesta Ljubercy pri Moskve.

Po skončení učilišťa v roku 1951 bol ako jeden z najlepších učňov vybraný na ďalšie štúdium na Saratovskú priemyselnú školu, ktorú absolvoval s výborným prospechom. Zúčastnil sa práce fyzikálneho krúžku, v ktorom dostal za úlohu pripraviť prednášku o Konstantinovi Ciolkovskom a jeho prácach. Ciolkovského myšlienky Gagarina veľmi nadchli.

V roku 1954 bol prijatí do saratovského aeroklubu. V roku 1955 ho prijali na leteckú školu v Orenburgu a stal sa vojenským pilotom. V období rokov 1957-1959 slúžil ako stíhací pilot na základni pri Murmansku.

V závere štúdií v Orenburgu sa v roku 1957 oženil so zdravotníčkou Valentinou Ivanovnou Gorjačevovou.  V roku 1959, sa im narodila dcéra Jelena. Druhá dcéra Galja sa narodila mesiac pred Gagarinovým kozmickým letom.

V rokoch 1960 a 1961 prešiel Gagarin náročným výcvikom a nakoniec ho šéf sovietskeho kozmického programu Sergej Koroľov poveril pilotovaním prvej kozmickej lode.

12. apríla 1961 odštartoval Jurij Gagarin historicky prvý let do vesmíru v kozmickej lodi Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur. Nezabudnuteľný výrok Gagarina pri štarte  «Поехали!» (Ideme na to!) sa navždy zapísal do dejín kozmonautiky. Zem obletel za 108 minút a pristál na padáku pri Semelove v Saratovskej oblasti.

Jurij Gagarin bol povýšený z nadporučíka na majora, vyznamenaný titulom Hrdina Sovietskeho zväzu a Leninovým radom. Po návrate z vesmíru ho ľudia hrdo a slávnostne vítali. Po celom svete ho považovali za statočného hrdinu.  Počas svojej mierovej misie navštívil viac ako 30 krajín, vrátane Československa.

Neskôr, okrem iných povinností pripravoval skupiny kozmonautov do vesmíru a  študoval tiež na Žukovského vojenskej leteckej akadémii v Moskve.

Jurij Gagarin tragicky zahynul 27. marca 1968, spolu so svojím inštruktorom Vladimirom Serioginom pri bežnom cvičnom lete, keď sa ich MiG-15 dostal pravdepodobne do stopy turbulencie s iným lietadlom.

Od Gagarinovho prvého letu do vesmíru ľudstvo dosiahlo významný pokrok v oblasti letectva a kozmonautiky. V roku 1978 sa do dejín kozmonautiky zapísalo aj Československo a to letom Vladimíra Remeka a v roku 1999 letom prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu.

V roku 1968 na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) bol 12. apríl vyhlásený za Svetový deň letectva a kozmonautiky. Tento deň je dňom víťazstva vedy a techniky a zároveň oslavou prvého letu do vesmíru.

Dávame do pozornosti najbližšie podujatie Ruského centra, prednášku pána profesora Jozefa Sipka na tému Lingovkultúrne kódy ruského smiechu. Podujatie sa uskutoční 1. apríla 2019 o 10:45 hod. v Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove. Srdečne Vás pozývame!

Mgr. Gabriela Turisová, Ruské centrum v Prešove

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Prešovskí študenti si pripomenuli Jurija Gagarina, prvého človeka vo vesmíre

  • 28. marca 2019 at 19:13
    Permalink

    Ďakujem Ruskému centru Prešovskej univerzity v Prešove a študentom za milú spomienku na prvého kozmonauta sveta Jurija Gagarina, ktorou ste vo mne vyvolali veľa spomienok a emócii,
    s ktorými sa s vami trochu podelím.
    V tom čase bol som vysokoškolským študentom v Moskve. 12. apríla 1961 pred pol desiatou boli vysokoškolským rozhlasom prerušené prednášky s oznámením, že bude prednesené mimoriadne vyhlásenie ZSSR. Študenti, ale aj pedagógovia mierne znervózneli, lebo takáto správa mohla znamenať všeličo. Konečne sme začuli hlas hlásateľa Jurija Levitana, ktorý našu nervozitu ešte zvýšil. Vedeli sme, že týmto hlasom bolo oznámene napadnutie ZSSR Nemeckom. Ale jeho správa o o prvom človeku v kozme a lete Jurija Gagarina nás priviedla do nesmierneho nadšenia. Je jasné, že v ten deň pre eufóriu a nekonečné diskusie na prednášky už nikto nepomyslel. Dookola sme počúvali, kto je Gagarin a vyjadrovali sme mu obdiv a samozrejme dohadovali sme sa kedy a ako bude prijatý v Kremli. Rozhodnutie prišlo pozde poobede, že Jurij Gagarin bude občanom predstavený s vedúcimi predstaviteľmi ZSSR na Červenom námestí na Mauzóleu o dva dni. Samozrejme, že do uvítacieho sprievodu nemohli ísť všetci Moskovčania, preto boli pre školy a organizácie určené limity účastníkov. Mal som šťastie bol som vybratý aj ja.
    Pre našu vysokú školu bolo určené zoradisko do uvítacieho sprievodu v jednom parku. Bol mrazivý deň a občas snežilo. Prílet Gagarina sa postupne odkladal, z čoho boli až tri hodiny, bolo nám aj zima, ale vydržali sme. Chceli sme vidieť na vlastné oči hrdinu kozmonauta Jurija Gagarina, čo sa stalo asi po ďalších dvoch hodinách sprievodu. Z Mauzólea nás pozdravoval major s typickým jeho chlapčenským úsmevom, boli sme všetci nadšení. Nedá sa na to zabudnúť.
    Jurij Gagarin, už po skončení hlasu hlásateľa Jurija Levitana sa stal miláčikom celého Sovietskeho zväzu a nasledovne celého sveta. Jeho čin a odvaha sú nezabudnuteľné. Bol prvý!!!
    Milí študenti, ďakujem vám za vyvolanie nádherných spomienok, Jozef Badár

    Reply
  • 28. marca 2019 at 21:08
    Permalink

    Ďakujeme veľmi pekne za pozitívnu odozvu. Sme veľmi radi, že toto podujatie vo Vás vyvolalo príjemné spomienky.
    S pozdravom Gabriela Turisová

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *