Prezidentka nekoná, iba komentuje: Situácia na Slovensku je mimoriadne závažná, vláda musí reagovať

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 16. februára (TASR) – Situácia na Slovensku s pandémiou ochorenia COVID-19 je mimoriadne závažná. Prezidentka SR Zuzana Čaputová na to upozornila po utorkovom stretnutí s vedcami z vládneho konzília a iniciatívy Veda pomáha. Opäť zdôraznila potrebu počúvať vedecký hlas, pretože „pandémia je výsostne odborná, a nie politická otázka“. Je podľa nej nevyhnutné, aby vláda na aktuálnu situáciu reagovala.


      Za príčinu súčasnej situácie označila prezidentka neskoršie aplikovaný striktný lockdown. Vyzvala, aby sme robili opatrenia, ktoré sú síce prácne, no osvedčené. „Menej sa venujme experimentom,“ vyhlásila.


      Vedci sa podľa prezidentky zhodujú na potrebe precíznejšieho trasovania. Zvýšiť treba aj kontroly dodržiavania opatrení, či už dodržiavania karantény alebo prichádzajúcich na hraniciach. Zvýšiť by sa mali tiež kapacity PCR testovania a nepreceňovať antigénové testy. „Hromadné testovanie má okrem zvýšenej mobility aj psychologický efekt,“ poukázala Čaputová. Hovorí, že ľudia často považujú modrý papierik za pocit zdravia.


      Rovnako zdôraznila potrebu identifikovať nové varianty vírusu. Upriamila pozornosť na voľné kapacity sekvenovania. Vyzdvihla tiež nevyhnutnosť kvalitnej a konzistentnej komunikácie vlády. COVID automat by sa mal podľa nej aktualizovať, keďže situácia sa mení. Poukázala tiež na neprehľadnosť situácie v nemocniciach. Ako skonštatovala, dochádza k preťažovaniu personálu, rovnako sú problémy i v ambulantnom sektore.


      Očkovanie považuje prezidentka, rovnako ako vedci, za najlepšie riešenie v súčasnej situácii. Uvedomuje si však aj problém s dostupnosťou. Vakcína z ktorejkoľvek krajiny, ktorá bude spoľahlivá, verifikovaná, overená a pomôže vyriešiť situáciu, je preto podľa nej dobrá vakcína. „Orientujme sa na akúkoľvek vakcínu, ktorá však bude mať štandardnú registráciu, napríklad v Európskej liekovej agentúre,“ reagovala na otázku o ruskej očkovacej látke Sputnik.


      V súvislosti s možnou výrobou vakcín na Slovensku skonštatovala Čaputová, že jej úlohou je otvárať dvere. O téme komunikuje s ministrom zdravotníctva. Informovať sa plánuje aj pri štvrtkovom (18. 2.) telefonáte s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Prezidentka nekoná, iba komentuje: Situácia na Slovensku je mimoriadne závažná, vláda musí reagovať

 • 16. februára 2021 at 20:58
  Permalink

  Alexander van der Bellen je ako Biden prezident inkompetentný a inkontinentný, čiže s ním môže veľký prd vyrokovať. Ak chce niekto nechať vyrábať vakcínu, napríklad SputnikV na Slovensku, tak musí sa dať dokopy s výrobcom, čiže s Rusmi a postaviť na Slovensku nejakú produkčnú linku a môže sa produkovať, rovnako ako sa produkujú Volkswageny, alebo Škodovky.
  Kecať tam s nejakými priblblými prezidentami ešte vtipnejších krajín nemá zmysel.
  Ak by kecala s Putinom o výrobe vakcíny, to by bolo iné, tam by sa dalo niečo zabezpečiť.
  Ak by kecala s Bidenom o výrobe vakcíny, určite aj američania by vedeli niečo dostať do pohybu, keďže aj američania vyrábajú vakcíny. Čína to isté. Ake Rakúsko? Čo majú rakušania okrem plných bordelov slovenských a maďarských zdravotných sestier a fialovej kravy?

  Reply
 • 17. februára 2021 at 9:25
  Permalink

  Konečne prestaňte kotkodákať a urobte štátnický krok!

  Reply
 • 17. februára 2021 at 12:58
  Permalink

  Situácia na Slovensku je mimoriadne závažná hlavne preto, že máme nekonajúcu prezidentka.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *