Prezidentka odobrila zvýšenie sadzieb dane pre tabakové výrobky

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. decembra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Cigarety tak od februára 2021 zdražejú a budú pod prísnejšou kontrolou.

V priemere cena jednej škatuľky cigariet od budúceho roka vzrastie o 40 centov a o 20 centov v rokoch 2022 a 2023. Sadzba na tabak sa má zvýšiť rovnakým tempom ako sadzba na cigarety. Dopredávať cigarety má byť umožnené dva mesiace, tabak šesť mesiacov.

Novela zákona upravuje sadzby spotrebnej dane pri cigaretách, bezdymovom tabakovom výrobku a tabaku v troch krokoch, v prípade cigár a cigariek bude jednorazová úprava sadzby spotrebnej dane.

Zvýšenie sadzieb pre tabakové výrobky sa bude realizovať k 1. februáru 2021, k 1. februáru 2022 a k 1. februáru 2023, pričom sa ním reflektuje vývoj v oblasti sadzbovej politiky v okolitých členských štátoch EÚ a zároveň smeruje k zabezpečeniu primeranej rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia. Na rokovaní vlády bola prijatá pripomienka, ktorá zahŕňa zmeny aj v prípade tabaku.

Na úpravu sadzieb nadväzuje podľa rezortu financií, z ktorého dielne novela pochádza, aj nastavenie lehôt dopredaja jednotlivých tabakových výrobkov. Pri cigaretách bude dvojmesačná lehota ich dopredaja po zmene sadzby dane, čo bude v praxi znamenať, že cigarety zdanené v súčasnosti platnou sadzbou dane, ktoré budú uvedené na slovenský trh do konca januára 2021, bude možné dopredávať do konca marca 2021. Rovnaký mechanizmus je pre cigarety navrhnutý aj pri zmene sadzby k 1. februáru 2023. V prípade tabaku bude umožnený dopredaj počas šiestich mesiacov.

Súčasne sa novelou sprísni prevoz tabakových výrobkov. Slovensko totiž do praxe zavádza smernicu EÚ, podľa ktorej sa začne využívať elektronická evidencia prepravovaného tovaru. Kým doteraz boli sprievodné dokumenty v klasickej papierovej podobe, po novom bude celý proces elektronický od začiatku až do konca. K elektronickým dokumentom budú mať jednoduchý prístup dotknuté colné úrady odosielateľa aj príjemcu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *